Mitt Kongsvinger
5 minutter lesetid

Anker ikke overgreps-dom: – Ser frem til å få sonet ferdig

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Kongsvinger-mannen som blant annet har lastet ned tusenvis av bilder med seksuelle overgrep mot barn, må sone 11 måneder i fengsel. Han kommer ikke til å anke.

– Dommen er som forventet noe streng, men blir tatt til etterretning. Domfelte ser frem til å sone ferdig og å få lagt saken bak seg.

Det sier advokat Aina Helene Tvengsberg. Hun er Kongsvinger-mannens forsvarer.

Han sto for halvannen uke siden tiltalt for å ha skaffet og vært i besittelse av nesten 5.000 bilder som seksualiserer barn og/eller viser overgrep mot barn. Mannen har også i en internett-chat beskrevet overgrep mot barn, samt produsert bilder som seksualiserer barn.

Tingretten poengterer at enkelte bilder er av svært grov karakter, at nedlastningen har skjedd over lengre tid og ved flere anledninger.

Kongsvingermannen erkjente de faktiske forhold under hovedforhandlingen i tingretten, og sa at han hele tiden har vært klar over at det han gjorde var ulovlig. Han fortalte samtidig om en barndom preget av omsorgssvikt og overgrep.

– De konkrete omstendighetene i saken tilsier at det må utmåles en streng straff. Det er ikke formildende at tiltalte har hatt en vanskelig barndom med omsorgssvikt og at han selv ble utsatt for seksuelle overgrep, heter det i dommen.

Skam og anger

Tingretten har i straffeskjerpende retning lagt vekt på at mannen planmessig har søkt etter overgrepsbilder og seksualiserte bilder av barn, og at han katalogiserte bildene i mapper.

Saken fortsetter etter annonsen

– Gjennom nedlastning har tiltalte bidratt til å etterspørre tilsvarende bilder som er med på å danne grunnlag for nye overgrep mot barn. Det er også i straffeskjerpende retning lagt vekt på at tiltalte har chattet om overgrep mot barn, heter det i dommen – hvor det også går frem at det kun er dokumentert ett tilfelle av slik chatting, og at mannen har opplyst at dette gjaldt fiktive overgrep.

I sin forklaring til tingretten fortalte kongsvingermannen seg om skam, anger personlige psykiske utfordringer.

– Men, det er liten refleksjon over hva disse overgrepene har påført barna som er avbildet. De psykiske påkjenninger han selv har hatt, synes i hovedsak å knytte seg til avsløringen og den stigmatiseringen han er påført i den forbindelse, slår retten fast – som også i straffeskjerpende retning har tatt hensyn til at mannen i jobbsammenheng har fotografert jenter.

Argumenter om at det er lett tilgang til overgrepsbilder på internett og at mannen ikke har betalt for noen av bildene, er av tingretten ikke ansett formildende. At han ikke har bidratt til spredning av bilder som viser overgrep eller som seksualiserer barn, er som følge av sakens grovhet gitt svært begrenset betydning i formildende retning.

Unødig tidsbruk

Tingretten mener at 15 måneders fengsel er riktig straff for de forhold Kongsvinger-mannen har gjort seg skyldig i. Samtidig er det flere forhold som gjør at idømt straff er kortere:

– Han har erkjent, og skal ha fradrag for dette i straffen. Tilståelsen kom etter pågripelsen og beslag som er gjort i saken. Sett hen til dette finner retten at tilståelsesfradraget skal utgjøre 20 prosent. Det vil si tre måneder.

– Det skal også gjøres fradrag for lang saksbehandlingstid. Etterforskningen har tatt for lang tid. Samlet sett vurderer retten at det foreligger liggetid og unødig tidsforløp hos politi og påtale i mer enn et halvt år. Det foreligger ikke brudd på EMK (Den europeiske menneskerettskonvensjon) artikkel seks, men unødig tidsbruk skal likevel godskrives tiltalte i form av en reduksjon i fengselsstraffen, skriver tingretten – som mener det i denne saken bør gis et fradrag på en måned.

Saken fortsetter etter annonsen

– Tingretten har etter dette kommet til at straffen settes til fengsel i elleve måneder. Fradrag for varetekt gis med tre dager, heter det i den enstemmige dommen.

Han må i tillegg betale saksomkostninger på 3.000 kroner, og tåle inndragning av datautstyr.

Politiadvokat Helge A. Eidsvaag sier til Mitt Kongsvinger at han tar dommen til etterretning.