Etter flere år i byen satser Malin (35) på egen salong
Malin Hjalmarsen har jobbet som frisør i Kongsvinger i en årrekke. I en alder av 35 var det på tide å satse på sin egen salong.
Malin Hjalmarsen har vært frisør i 17 år og har jobbet på flere steder i byen. Nå blir det endelig realitet av hennes egne salong. MStyle Frisør flytter inn i Glommengata.
– Det var på tide nå. Jeg har hatt sjansen mange ganger, men aldri turt å gjøre det, kanskje. Nå føltes det ut som det var siste sjansen til å starte noe eget. Jeg begynner jo å bli litt eldre nå, så om jeg skulle starte noe eget måtte jeg gjøre det nå, sier Hjalmarsen.
35-åringen var også vitne til et merkelig fjorår for frisørbransjen, hvor første nedstengning medførte at frisører måtte holde stengt. Ikke alle frisørsalonger i landet overlevde den første delen av koronapandemien.
Selv om vi fortsatt er inne i en pandemi, kan ikke det være en unnskyldning for ikke å gripe sjansen denne gangen heller, tenker gründeren.
– Nei, man må tørre å satse litt, sier Hjalmarsen bestemt og håpefullt.
– Foreløpig er planen å drive for meg selv, så får vi se etter hvert.
Åpner på kvinnedagen
Nå for tiden har Hjalmarsen mer enn nok med å gjøre klart til åpning. Malingsspann og andre artikler ligger rundt omkring i det fortsatt ganske uferdige lokalet.
Hun lover et lokale med litt utradisjonell stil og mørkere farger når det endelig står klart.
– Blir det et fortrinn å ha en annen stil i lokalet?
– Det vet jeg ikke, men dette blir i hvert fall min stil, forteller hun.
Fortsatt har hun over en måned på seg til å ferdigstille det hele. Åpningen er nemlig 8. mars. I mellomtiden har hun begynt å ta imot timebestillinger.
Selve kvinnedagen er imidlertid ikke tiltenkt som en strategisk dato, forteller hun. Det er bare slik at 8. mars faller på en mandag i år.
Tålmodig oppstart
MStyle blir nærmeste nabo å regne til Hairport, og fra før er det mange i byen om de samme kundene.
– Det kan bli veldig spennende. Det er mange frisørsalonger i Kongsvinger, men jeg ser ikke på det som noe stort problem.
Oppstartsåret betyr for de aller fleste hardt arbeid og mindre lønnsomhet, før bedriften over tid blir mer og mer bærekraftig. Dette er Hjalmarsen forberedt på, for det gjelder også i denne bransjen.
– Man må nok regne med noen rolige dager. Det er det alltid noen av i frisørbransjen, spesielt etter jul, sier Hjalmarsen.
Hun er ikke i tvil om at det er verdt forsøket å bli sin egen sjef. Egen salong har hun alltid hatt lyst på.
– Dette har bestandig ligget litt i bakhodet, men dette bestemte jeg for ganske kjapt. Dette tenkte jeg ikke over så lenge. Lokalet dukket plutselig opp, sier Hjalmarsen.



