Gohlam (28) kåret til landets beste telefonselger
Torsdag kveld ble Gohlam Hewad fra Kongsvinger tildelt prisen som året selger blant alle landets butikker i Telenor.
Telenor har over 400 telefonselgere i landet, og en håndfull av dem holder til på Kongssenteret. Den beste i 2020 over hele landet var Gohlam Hewad fra Kongsvinger.
– Jeg ble litt sjokkert. Jeg så ikke helt den komme, men jeg visste at jeg var nominert. Det var bra nok for min del, ettersom dette er et lite sted og vi ikke har like mange kunder som andre steder. Det var uansett veldig kult å vinne, sier Hewad.
Prisen deles ikke ut kun på grunnlag av hver enkelt selger sine tall, for Kongsvinger har ikke den største butikken i landet. Flere faktorer spiller også inn.
– Vi har lojale kunder som kommer tilbake. Det har mye å gjøre med hvordan vi opptrer første gangen de er her. Hvis vi gjør en god jobb og de er fornøyde, så kommer de tilbake. Vi må gjøre jobben riktig, ellers går det ikke rundt her, sier Hewad.
Solgt i 12 år
Hewad er 28 år, og har solgt telefoner siden han gikk første året på videregående. Hewad trives stort med akkurat denne jobben, og har heller ikke tenkt til å gi seg med det første.
– Det hender jeg får jobbtilbud andre steder, men det viktigste er at jeg trives med jobben. Jeg har det veldig fint her med sjefer, ansatte og eiere. Da ser jeg ingen grunn til å gjøre så mye annet. Man er så klart åpen for utfordringer, men det er ikke noe jeg tenker så mye på nå, sier Hewad.
Det er selger som er yrket for Hewad, og han ser også på mulighetene til ta nye steg, ved å begynne å studere salg ved siden av.
– Jeg føler ikke at det er noe annet jeg vil drive med.
Ambisjoner må man ha, sier Hewad, men det betyr ikke at han ble født selger i utgangspunktet.
– Jeg husker da jeg var 16 år. Etter tre måneder ville jeg egentlig slutte. Jeg syntes ikke at jeg fikk det til, men sjefen fikk meg til å innse at det ikke er så vrient som man skal ha det til. At man må være ærlig, si ting som det er, og være seg selv. Da jeg lyktes med det, ble alt mye morsommere. Jeg har hatt andre jobber utenfor salg, men jeg har alltid vendt tilbake, forteller Hewad.
Allerede fått to priser
Prisen for årets selger på landsbasis foregikk digitalt, og pokalen som følger med må Hewad vente noen dager på å bli tilsendt.
Det er imidlertid to andre priser for 2020 som allerede står hos Telenor. Innenfor Kongsvingers konstellasjon, som er i alt ti butikker rundt om i landet, mottok butikken også prisen internt som årets butikk.
Den andre prisen tilhører også Hewad, som også er årets selger internt innenfor Kongsvingers konstellasjon.



