KOBBL vokser ti ganger raskere enn befolkningen
Norske Boligbyggelag hadde i fjor større medlemsvekst enn Norges befolkningsøkning. KOBBL, som er en del av NBBL, vokser hele 10 ganger raskere enn befolkningen i Kongsvinger kommune.
KOBBL fikk i fjor 282 nye medlemmer. Med et frafall på 132, var nettoøkningen på 150.
Det er nesten tre nye medlemskap i uken, som igjen er en langt høyere økning enn befolkningsveksten i Kongsvinger, som er en kommune det står ganske stille med i befolkningsvekst.
Kongsvinger hadde ved utgangen av 2020 17.851 innbyggere. Ifølge Statistisk Sentralbyrås prognoser vil befolkningen i 2030 være på 17.996; kun 145 flere over ti år. Hvis KOBBL har samme utvikling over ti år, vil økningen være på 1500 flere medlemmer. Det er over 10 ganger så mange som befolkningsøkningen.
Til sammenligning hadde Norge en befolkningsvekst på 23.800 i 2020, som heller ikke når opp til en medlemsvekst som på landsbasis var på 50.000. Dette viser tall fra Norske Boligbyggelag (NBBL).
KOBBL har i dag like i underkant av 8000 medlemmer. På landsbasis er det i dag 1.135.000 medlemmer i et boligbyggelag.
Mye mer enn korona og lav rente
Dette er riktignok en tid med lav boliglånsrente, men det er langt i fra grunnen alene til at flere melder seg inn i boligbyggelag, forklarer administrerende direktør i KOBBL, Odd Henning Dypvik.
– Den viktigste årsaken er at man tilegner seg en forkjøpsrett på ledige boliger. Med lang ansiennitet behøver man ikke engasjere seg like mye i budrunder.
– I Norge har vi lang tradisjon for at flest mulig skal eie en egen bolig. Da er det helt naturlig at det blir slik, både lokalt og nasjonalt. Slik har det vært over flere år, og så er det nok godt mulig at korona har gjort folk enda mer bevisste på at det å eie egen bolig er et gode.
Det er heller ikke til å komme fra at Kongsvinger har hatt et hett boligmarked de siste årene. Prisene har de siste syv årene i gjennomsnitt økt mer enn gjennomsnittet i landet. Når utviklingen har vært slik, er det også ekstra viktig for flere å ha et fortrinn på boligmarkedet.
Andre grunner til at flere vil tegne medlemskap, er at man gjennom medlemskap i KOBBL også kan bruke ansiennitet i andre deler av landet. Diverse fordelsordninger med rabatter på forbrukermarkedet gjør det også mulig for folk å tjene inn kontingenten, forklarer Dypvik.
Færre per husstand
Medlemsutviklingen har de siste par årene vært ganske lik den som var i 2020, forteller Dypvik videre.
Juniormedlemskap i forbindelse med dåp og konfirmasjon er blitt mer utbredt, men hva gjelder den mer konkrete utviklingen på boligmarkedet i Kongsvinger, er vi nå færre per husstand.
Dette fører også til et økt behov for flere medlemskap.
– Den trenden ser vi over hele landet, at det i snitt bor færre per bolig. Er man i et parforhold, holder det jo lenge med at én har medlemskap.
Selv om medlemstallene øker ganske mye raskere enn innbyggertallet i Kongsvinger, er det ikke så mye som tyder på at KOBBL skal stange i taket og stagnere helt ennå, spår Dypvik.
– En annen ting er at en større andel beboere i Kongsvinger og veldig mange andre kommuner, bor sentralt i kommunen. Jevnt over er det slik at desto mer sentralt du bor i kommunen, desto større sjanse er det for at ser etter en bolig som forvaltes av et boligbyggelag. For eksempel KOBBL, sier Dypvik.



