Mitt Kongsvinger
5 minutter lesetid

Nå kan Glommengata 3 bygges ut

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Over 60 prosent av Glommengata 3 er solgt. Det betyr at kun vedtaket om byggestart gjenstår.

Nå er det kun 14 ledige leiligheter igjen i boligprosjektet av totalt 39. Nå gjenstår det kun noen siste avklaringer før utbygger vedtar byggestart.

– Det har vært veldig morsomt de siste 14 dagene, hvor vi har solgt 6 leiligheter. Etter det at det har vært noen rolige måneder, er det nå mange som kommer på banen. Det er også flere som vurderer fortsatt og vaker i kulissene. Så er det fortsatt mange typer leiligheter som er ledige, men man bør nok ikke vente for lenge, sier eiendomsmegler i Eiendomsmegler 1, Wenche Elisabeth Aanerud.

Aanerud var å finne på Kongssenteret fredag, hvor Glommengata 3 for tiden har stand. Her er det mange som velger å vise sin interesse, forteller hun.

– I all hovedsak er kjøperne 50 pluss, men vi har også solgt til yngre folk også. Mange er fra området, men også folk som kommer utenfra.

– Flere vil ha leilighet

Glommengata 3 er langt ifra det eneste leilighetsprosjektet i byen. Det at det blir leiligheter i byen er ikke unaturlig, forteller Aanerud. Ikke bare blir befolkningen eldre, men flere velger også leiligheter i yngre alder enn før.

– Stadig yngre vil ha leilighet og ha det enklere. Det har vi sett tydelig de siste ti årene, sier hun.

Saken fortsetter etter annonsen

– Hvorfor det?

– Det handler nok mye om friheten av å bo i leilighet. At man bare kan låse døra og reise og ikke ha noe du må ta vare på. En plen eller drive med snømåking. Det er nok den mest vesentlige årsaken, at vi verner mer om fritiden vår, sier Aanerud.

Går fort unna

Tine Rognlien som er prosjektleder i Ø.M. Fjeld Utvikling AS og ansvarlig for Glommengata, sier også at tiden begynner å bli knapp.

– Det er fremdeles mulig å sikre seg en flott leilighet i kvalitetsprosjektet Glommengata 3, men ikke vent for lenge. I de siste fem årene har det kun vært to leilighetsprosjekter i Kongsvinger sentrum, og begge to ble utsolgt i god tid før overlevering. Når vi nå forhåpentligvis hvert øyeblikk vedtar byggestart forventer vi at de resterende 14 boligene vil være utsolgt lenge før ferdigstillelse, sier Rognlien.

Når Glommengata 3 er sluttsolgt, kan det gå flere år før et nytt prosjekt legges ut for salg. Det sier prosjektsjef Kjetil Kronborg i Ø.M. Fjeld Utvikling som har sett nærmere på eksisterende planer for nye leilighetsprosjekter i Kongsvinger. Med unntak av de 14 ledige leilighetene i Glommengata 3, finnes det ingen nye leilighetsprosjekter til salgs i nybolig-seksjonen på finn.no i Kongsvinger sentrum.

Saken fortsetter etter annonsen

– Heller ikke i kommunens samlede oversikt over planer til behandling, skjer det særlig mye. Foruten to varslede prosjekter som ennå ikke er førstegangsbehandlet av politikerne, i henholdsvis Jernbanegata 5 og Otto Wengs 1, 3, 5, er det så langt vi kjenner til ingen nye leilighetsprosjekter til behandling i nærmeste fremtid.

Han poengterer at det vil bli mer stille på leilighetsfronten i fremtiden.

– Vi ser at det ligger an til å bli usedvanlig stille på markedet for sentrumsboliger i Kongsvinger de nærmeste årene. Erfaringsmessig tar det gjerne minst to til tre år å få et nytt prosjekt gjennom nødvendige planprosesser og forberedelser for salg. Salg og markedsføring tar gjerne også en del måneder. Siden Glommengata 3 nå er det eneste prosjektet som ligger ute for salg, må folk belage seg på opptil flere års ventetid før neste mulighet for en helt ny moderne sentrumsleilighet dukker opp igjen. I Ø.M. Fjeld Utvikling har vi for øyeblikket ingen andre konkrete prosjekter i Kongsvinger det arbeides aktivt med, sier Kronborg. Våre neste prosjekter i Kongsvinger ligger nok dermed litt frem i tid.

Wenche Elisabeth Aanerud tar imot flere interessenter nå for tiden.
Wenche Elisabeth Aanerud tar imot flere interessenter nå for tiden. — Foto: Øystein Engh
14 leiligheter gjenstår i Glommengata 3 nå.
14 leiligheter gjenstår i Glommengata 3 nå. — Illustrasjon