Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Opplever stor pågang fra folk som vil leie hytte i sommer

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Siw Solberg, hos Reiser & Opplevelser, spår at fjorårets ferietrender vil fortsette i 2021. – I år er reiselivsbransjen bedre forberedt, sier hun.

– Vi er heldige som bor i Norges største hyttefylke. Det er mange hytter å ta av. Og når markedet etterspør dette slik vi opplever nå, så må vi bare svare det så godt vi kan, sier Solberg.

Hun forteller at bedriften har drevet med utleie av hytter siden de etablerte seg i 2005 , men at det inntil nylig bare var en liten del av driften. Det var først da koronapandemien kom at satsingen på hytteutleie etter hvert overskygget utenlandsreiser.

Siden de må tilpasse seg et marked der etterspørselen etter hytter har økt betraktelig, har de i takt også tilegnet seg flere hytter å leie ut. Reiser & Opplevelser har for tiden 114 hytter til leie, og jobber fremdeles med å utvide tilbudet. Ettersom det var flere som etterspurte badestamper eller badstue ved hyttene, startet de også en ordning der det kan leies inn mobile versjoner av dette dersom det ikke allerede er på hytta.

– Det er ikke noe mønster blant de som leier. Det er familier, som ofte også tar med seg besteforeldrene på tur. Vi ser også at bedrifter vil skjerme sine ansatte når de skal ha møter, og heller leier en hytte enn store møterom, forteller Solberg.

Saken fortsetter etter annonsen

Fokuset på hytter fremfor andre alternativer er ikke bare en lokal greie. Solberg sier de tar i mot henvendelse fra flere steder i landet, og at flere store, nasjonale aktører som kun drev med charterreiser har begynt å bevege seg inn i innlandsferie- og hytteleiemarkedet. Hun mener at reiselivsbransjen nå vet hvordan de skal tilrettelegge for ferie i eget hjemland, og er i år bedre forberedt på å kunne tilby det folk bestiller enn hva de var i fjor.

Bygger seg alternativer

Selv om det fremdeles er mange som lar seg stoppe av usikkerhet, og mange som leier hytter, mener hun det virker som om folk har litt tro på at det skal bli mulig å reise til andre land igjen i år.

– Det er mange som spør om og når de kan reise. Jeg får spørsmål om de bør reise, og noen lurer på hvordan hytteutleien blir i ferieperioden. Noen kartlegger norgesferien sin sammen med oss. Det virker som de vil til utlandet, men ikke tør å bestille. Noen legger to ferieplaner i år, en i Norge og en i utlandet, forteller Solberg.

Saken fortsetter etter annonsen

De konstante endringene i både smittesituasjonene og smittevernreglene i Norge og andre land, er ifølge henne mye av grunnen til at folk nå er mer tilbakeholdene med å planlegge bare én ferieløsning, og velger heller flere alternativer. Fleksibilitet ovenfor kunder, samarbeidspartnere og i sin egen virksomhet, har derfor vært et viktig element for reisebyråer i denne perioden.

– Hver gang Bent Høie har vært på TV og sagt sitt, opplever vi en stille periode. Slik som situasjonen er nå, så regner vi nok en stille periode. Uten fleksibel avbooking hadde det nok vært tøffere for både oss og kunden, for er koronasituasjonen som legger føringene, forklarer Solberg.

– Vaksinene har gitt folk et håp. Selv anbefaler jeg ferie i Norge inntil videre, sier Solberg.
– Vaksinene har gitt folk et håp. Selv anbefaler jeg ferie i Norge inntil videre, sier Solberg. — Foto: Mats Sauro Høimyr.
Reiser & Opplevelser bruker deler av sine showroom- og foredragssallokaler til å stille ut kunst fra lokale kunstnere..
Reiser & Opplevelser bruker deler av sine showroom- og foredragssallokaler til å stille ut kunst fra lokale kunstnere.. — Foto: Mats Sauro Høimyr.