Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Politikerne er bekymret for Bæreia

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Bekymringen for en E16-løsning med en ny motorvei ved Bæreia ble det som fikk mest oppmerksomhet da Nye Veier informerte Formannskapet onsdag. Det var neppe mye trøst hos de lokale politikerne at Nye Veier-sjef Finn Aasmund Hobbersland uttrykte forståelse for bekymringene.

Etter at Nye Veier har pekt på to mulige løsninger for utbygging av en ny E16 brukes tiden nå til detalj-diskusjon med de ulike lokale politikerne ved å orientere om grunnlaget Nye Veier har hatt for sine foreløpige beslutninger.

Tirsdag var første runde med detaljorientering spesifikt for Formannskapet i Kongsvinger. Ikke uventet ble det allerede i denne innledende orienteringen mange lokale politikere som framførte sin bekymring for valg av C-korridoren, og spesifikt for de store konsekvenser dette vil kunne få for områdene rundt Bæreia.

Politikere fra flere partier benyttet sjansen allerede under denne innledende orienteringen å gi Nye Veier signaler om de mange negative konsekvensene traseen ville få for Bæreia.

— Det er ikke uventet at dere reagerer slik. Skulle vi til slutt ende med en korridor-C-løsning, er det opplagt at vi for Kongsvingers del vil måtte ha mange diskusjoner for å finne gode løsninger. Utfordringen for Kongsvinger er at veien vi planlegger slutter inn mot en by, og vi må finne gode løsninger. Oppdraget Nye Veier ble gitt er å utrede en ny motorvei fra Kløfta til Kongsvinger. Trafikk-bildet dere har sett viser at dette fort også glir over i en diskusjon om Kongsvingers lokaltrafikk, og det er en utfordring vi må diskutere og finne løsninger på, fortalte Nye Veiers direktør for planlegging og drift, Finn Aasmund Hobbersland, da han møtte Formannskapet digitalt onsdag.

Saken fortsetter etter annonsen

Nye Veier orienterte Formannskapet i denne omgang om detaljer rundt vurderingene som er gjort, og hvorfor selskapet så langt har anbefalt to av de fire opprinnelige alternativene.

Der fikk politikerne masse informasjon inkludert de trafikktall Nye Veier har med i sine vurderinger når prosjektets pris og nytte-verdi beregnes. For lokalpolitikerne er det garantert et tankekors at trafikken som i dag går på hovedveien igjennom sentrum bare i en liten grad er gjennomgangstrafikk.

Dermed vil en motorveitrase utenfor byen slett ikke løse framtidas trafikksituasjon i byens sentrum. Flere politikere ville gjerne ha svar på hva som risikeres om det endelige forslaget fra Nye Veier blir avvist lokalt fra Kongsvingers side. Noe klart svar på hvilket alternativ som da ville kunne komme fikk de i alle fall ikke i går.

Saken fortsetter etter annonsen

— Vi skal skynde oss langsomt, men det er viktig å minne om det samfunnsmålet vi satte oss da vi i sin tid gikk inn i denne prosessen. Vi ønsket oss og ba om å få en ny tilknytningsvei mot Oslo og det er resultatet av det ønsket vi nå har fått presentert, minnet ordfører Margrethe Haarr (Sp) kollegene i Formannskapet om.

Samtidig viste hun til at politikerne lokalt vil få mange muligheter til å mene noe i denne prosessen, og at den senere skal inn i en detaljplan-runde. Men før det skal hele Kommunestyret også få tilsvarende orientering fra Nye Veier som Formannskapet og gruppelederne fikk onsdag. Planen er fortsatt at det i løpet av høsten vil komme som beslutningssak i Kommunestyret om Kongsvinger kan akseptere det endelige alternativet eller ikke.