Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Glede ble snudd til skuffelse på julaften

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Rett før jul fikk Kajsa Anette Bråten den største julegaven hun kunne tenke seg i år. Men på selveste julaften ble gleden snudd til skuffelse.

Noen dager før jul fikk nemlig 14-åringen beskjed om at hun var tatt ut til U18-VM i ishockey, og hun gledet seg stort til å reise til Ungarn for å representere Norge på nyåret. Men på julaften kom beskjeden om at mesterskapet er avlyst på grunn av koronasituasjonen.

– Da beskjeden om at mesterskapet var avlyst, ble jeg veldig lei meg og skuffet. Jeg hadde sett frem til å møte nye nasjoner og spille mot andre land, sier Kajsa til Mitt Kongsvinger. Men den målbevisste ishockeyspilleren klarer likevel å glede seg over at hun ble tatt ut i troppen.

– Det beste av alt er jo at landslagsledelsen ville ha meg med og at jeg ble tatt ut. Jeg håper å få en ny mulighet neste år, sier hun.

Roverud-jenta har utallige timer på isen på Braneplassen. Her har hun lagt mye av grunnlaget for at hun til tross for at hun bare er 14 år ble tatt ut i VM-troppen til U18-landslaget.

Saken fortsetter etter annonsen

– Det har vært målet mitt denne sesongen, selv om jeg ikke helt har trodd at jeg ville klare det. Det er helt sjukt å tenke på at jeg lyktes med målsettingen, sier hun.

Til daglig spiller Kajsa A-lagshockey for Hasle/Løren i Bambus-ligaen, som er øverste nivå i Norge. Der har ungjenta markert seg så bra at hun har vært på samlinger med U18-landslaget, og altså ble tatt ut til VM.

– Å få lov til å representere Norge er veldig gøy. Selv om jeg er yngst i laget, er jeg blitt tatt godt i mot. Men det har vært litt skummelt også. Jeg har følt litt på at jeg ikke kan gjøre noe feil, sier hun med et smil.

Saken fortsetter etter annonsen

De første skøyteskjærene tok hun på idrettsplassen til Brane da hun var fem-seks år. Søskenbarnet Mathias Sætaberget, som spilte ishockey, var hennes store forbilde. Kajsa begynte på skøyte- og hockeyskolen i den gamle ishallen. Etter hvert ble hun fullstendig bitt av hockeybasillen.

– Jeg hadde tenkt til å være masse på skøyter, trene og kjøre intervaller i romjula for å møte best mulig forberedt til VM. Jeg kommer nok til å være mye på isen likevel. For det er veldig inspirerende og motiverende å ha blitt tatt ut, sier den blide jenta.

Det er blitt en del timer på isen på Braneplassen opp gjennom årene for Kajsa Anette Bråten.
Det er blitt en del timer på isen på Braneplassen opp gjennom årene for Kajsa Anette Bråten. — Foto: Pål Sønsteli
Hele familien er en stor støtte for Kajsa. Her sammen med pappa Ulf Einar, mamma Marita og søsknene Ylva og Noah. Storesøster Ronja var ikke til stede da bildet ble tatt.
Hele familien er en stor støtte for Kajsa. Her sammen med pappa Ulf Einar, mamma Marita og søsknene Ylva og Noah. Storesøster Ronja var ikke til stede da bildet ble tatt. — Foto: Pål Sønsteli