Mitt Kongsvinger
5 minutter lesetid

KILs nye keeper er klar til toppkampen mot Hødd

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

August Strömberg har ingen ting i mot å bli kastet rett inn på laget i toppkampen mot Hødd i morgen. – Jeg er klar om trenerne vil jeg skal spille, sier KILs nye keeper.

Etter at Andreas Smedplass ble utvist mot Senja forrige onsdag, startet Espen Nystuen jakten på en ny keeper. Keeperen fant Nystuen i Allsvenskan-klubben Varberg, hvor Nystuens tidligere lagkamerat fra Stabæk, Joakim Persson, er hovedtrener. August Strömberg startet sesongen som Varbergs førstevalg mellom stengene, og spilte de fem første kampene i Allsvenskan. Så hvorfor i all verden ville han bytte ut Allsvenskan med norsk 2. divisjon?

– Det kan høres rart ut, men jeg har forstått at KIL er en klubb som hører til høyere i divisjonssystemet. Min personlig målsetting og klubbens ambisjon er å få KIL tilbake til OBOS-ligaen neste sesong, sier Strömberg, som har signert kontrakt ut 2022.

Svensken forteller at ting har skjedd fort, og det er ikke mer enn en uke siden han ikke hadde hørt om Kongsvinger.

– Jeg fikk de første signalene på fredag, og vi startet samtaler. Etter litt frem og tilbake ble vi enige i går, og da var det å pakke bilen og ta med kjæresten og sønnen til Norge. Jeg vet egentlig veldig lite om Kongsvinger, så nå får vi ta en tur rundt i byen og titte litt, sier han med et smil.

Strömberg har tidligere spilt med den gamle KIL-spissen Peter Samuelsson i Degerfors, og etter en prat med han, så forsto keeperen at KIL er en fin klubb å spille for.

– Jeg fikk høre bare godt om klubben, understreker han.

Med sine 29 år har han spilt på seg mye rutine etter flere år i de to øverste divisjonene i Sverige. Denne rutinen vil han bringe med seg inn i laget.

Saken fortsetter etter annonsen

– Det er aldri enkelt å skulle beskrive seg selv som keeper, men jeg er rutinert, rolig og stabil ­– og satser på å skape trygghet i laget. Og så har jeg bra rekkevidde, sier han.

Nysigneringen var et stort keepertalent hos våre naboer i øst, og spilte på flere u-landslag helt opp til og med U21-landslaget.

– Det var stort for en ung gutt å få representere Sverige. Dessverre sluttet jeg på U21-landslaget året før de ble europamestere. Det var synd jeg ikke fikk med meg, forteller han.

– Og nå er du klar til å stoppe Hødd i morgen?

­– Ja, jeg kjenner meg klar. Jeg har spilt kamper og trent godt med Varberg. Så hvis jeg får beskjed om å starte i mål, så gjør jeg det, sier han med et smil.

KIL-trener Eirik Mæland sier til Mitt Kongsvinger at han ennå ikke har tatt noen avgjørelse om det blir Strömberg eller Andreas Vedeler som starter i mål, mens Andreas Smedplass har karantene. Mæland er imidlertid klar på at Hødd blir en tøff nøtt å knekke.

– Hødd er ett av de to beste lagene i divisjonen, og har sett veldig sterke ut. De har god fysikk, direkte i spillestilen og tunge å møte – og gode på dødballer, forteller han.

Saken fortsetter etter annonsen

– Hvor ligger nøkkelen til seier?

­– At vi fortsetter spillet vårt, med høyt press, jage de og bruke ballen. Vi skal holde de lengt mulig unna vårt mål. Jeg tror Hødd kommer til å være kyniske, så det er vi forberedt på, sier Mæland, som frir til KIL-publikummet og håper på god støtte fra tribunen.

– Jeg håper det blir en fin ramme rundt kampen, med god stemning på tribunen. Publikum gir oss energi, påpeker han.