Selv speakeren mistet munn og mæle: – Største på 50-60 år
Ikke alle var sikre på når KIL sist vant med så mye hjemme på Gjemselund.
Ettersom det ikke ble haraball-siffer og «bare» 4-0-seier forrige helg mot Brattvåg, var KIL på med nytt haraball og fem scoringer allerede før pause hjemme mot Kvik Halden.
Med ytterligere to scoringer og et sluttresultat på 7-0, var det unektelig god stemning. Sist gang det var slike sifre på Gjemselund kunne de færreste vite.
– Dette må være en største seieren på Gjemselund på 50-60 år, kom det fra speaker Jo Raabe i det kampen nærmet seg slutten.
49 år siden
Etter nærmere undersøkelser, må vi tilbake til 1972 for å finne en hjemmeseier i serien så stor. Da vant KIL 10-1 mot Ulleren.
Mannen som sto bak tre av målene for denne gang, var Brage Berg Pedersen.
– Ja, det var en god stund siden. Vi gjør en veldig god kamp, hvor vi er veldig kliniske foran mål. Da blir det slike sifre, sier han.
Fem mål kom i løpet av et kvarters tid, som om det skulle ha vært en hockeykamp alle var vitne til. Pedersen selv brukte ti minutter på sine tre scoringer. Pedersen rakk også å score på et skikkelig karatespark før han gikk av etter litt over en time.
– Det er en kombinasjon av bra selvtillit når vi får første scoringen, og så løsner det for oss. Vi får også muligheten til å score noen enkle mål, og ganske fort blir det 7-0, sier tremålsscoreren.
Ikke så mye bedre, egentlig
Til tross for en stor seier, spilte ikke KIL stort bedre enn de siste kampene, konkluderer likevel Pedersen.
– Vi er mer kliniske, og setter flere av sjansene våre. Vi kunne ha gjort like mye mål i andre kamper også, sier han.
Trener Eirik Mæland er ikke helt uenig i det.
– Det er nok aller mest slik at vi er enda mer kliniske foran mål, ja. Spesielt i første omgang scorer vi på de omtrent fem første sjansene vi har. Vi har i hvert fall målscorere som er i form, sier han.

KAMPFAKTA
- KIL – Kvik Halden 7-0 (5-0)
- 2. divisjon menn
- Mål: 1-0: Adem Güven (20), 2-0: Brage Berg Pedersen (24), 3-0: Brage Berg Pedersen (30), 4-0: Mathias Gjerstrøm (32), 5-0: Brage Berg Pedersen (35), 6-0: Jesper Grundt (71), 7-0: Martin Hoel Andersen (79)
- Gjemselund, 1.225 tilskuere
- Gult kort: Kvik Halden: Ole Strømsborg, Jakob Madsen Lund.
- KILs lag (med børs): August Strömberg 5, Daniel Lysgård 6, Matias Aadnøy 6, Christian Røer 5 (Oskar Wang i 64. min), Victor Grodås 5 (Trace Murray i 46. min, 5) – Harald Holter 6, Sander Marthinussen 5, Mathias Gjerstrøm 6 (Jesper Grundt i 45. min, 6), Martin Hoel Andersen 7, Brage Berg Pedersen 8 (Ludvig Langrekken i 64. min), Adem Güven 6 (Mahmoud Laham i 72. min)



