Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

«Ikke finn på noe nytt, vær så snill»

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Det er lenge siden vi ble overrasket over administrasjonen i denne kommunens totale uvilje mot å få seg servert en ny tanke.

Når byens nyeste restaurant nå ønsker å utvide med å lage uteservering på sommeren, var det vel derfor bare å forvente at slike kjetterske tanker må stoppes øyeblikkelig.

Her må vi alle forstå at vi skal ikke ha noe nytt og vriene saker til behandling. Det finnes masser av lover og regler som kan hjelpe til så alt blir som før. Når den nye populære restauranten i Haugekvartalet ønsker seg en sommer med uteservering på fortauet i gaten utenfor, føles det endelig som noen har sett muligheter til at det endelig kan skje noe i det folketomme bysentrumet vårt.

De ivrige eierne prøvde seg derfor med et brev til kommunens administrasjon. Der fant en raskt paragrafene som ga nok av grunnlag for å kunne avvise slike kjetterske tanker, så denne frilynte tenkingen raskt kunne avvises i brevs form. Det føles så godt at vi har en kommunal administrasjon som passer på oss og som sørger for at lov og orden etterleves – eller?

Hva om de samme regelrytterne fant ut at dette kanskje kunne være et bra bidrag til å få til akkurat det så mange har snakket om altfor lenge? Hvordan skape liv i sentrum har vært diskutert opp, og i mente i haugevis av fora. Likevel så fort det dukker opp en ide som kan bidra til akkurat det folkelivet, gjelder det å få den avvist med ilpost. Slik tenker og jobber en administrasjon som noen ganger synes helt å glemme at den faktisk er til for oss som bor her.

Saken fortsetter etter annonsen

Det er selvsagt lett å finne paragrafene som vil kunne brukes for å si nei til en slik uteservering på dette fortauet. Det finnes faktisk noen gode grunner for at dette er regelbelagt i forhold til adkomst og framkommelighet for alle. Men det finnes også noe som heter smidighet og praktisk innstilling, selv om de paragrafene sjelden ligger på kommunale skrivebord.

Eksempelvis kan det med rette stilles spørsmål om disse gatestumpene dette handler om i det hele tatt er avgjørende å opprettholde for biltrafikk. Søknaden fra denne restauranten gir faktisk en glimrende anledning til å se på om ikke disse gatene i noen sommermåneder bør gjøres om til gågater. Steng de av og sett ut bord og stoler når temperaturen noen korte sommermåneder tillater det!

Vi leser av den kommunale korrespondansen at restaurant-driverne ønsker seg en dialog med kommunen om saken. Det gir kanskje et håp, men vi er ikke overbevist.

Saken fortsetter etter annonsen

For selv om så mange så lenge har ønsket seg litt mer liv i denne byens sentrum, er det fortsatt litt for mange i kommunens administrasjon som tidvis ikke synes deres jobb er å finne noen praktiske løsninger på gode ideer.

Det er langt lettere å finne noen paragrafer som kan få stoppet slikt. Så vær snill – ikke kom med for mange gode ideer på å tenke nytt…

Gjør dette om til gågater uten biler i noen sommermåneder.