Festningssverd til stående applaus: – Like rørt som for ett år siden
Det var fullt hus da årets høydepunkt på festningen hadde sin premiere.
Nye detaljer, enda flere kostymer, flere sanger og røffere humor enn fra fjoråret, var noe alle og enhver kunne få med seg på premieren av «Oberst Krebs og jakten på festningssverdet».
Lyden av latter fra både barn og vokse var ikke til å ta feil av. Det var også mye kontakt med publikumet underveis, som ga sin stående applaus da stykket var over da det nærmet seg midnatt.
Svenskene kom i år også
Andre ting er likevel ved det samme. Heller ikke denne gangen gikk det helt veien for svenskene på festningen, og det er generalen Anka naturligvis skuffet over.
Selv ikke generalen som har reist verden rundt, og ifølge seg selv er «världens bästa man», kunne hamle opp med de norske.
– Det kunne helt klart gått bedre for min del. Alt gikk dessverre ikke helt etter planen, sier Anka humoristisk til Mitt Kongsvinger.
Allerede lørdag kveld er det likevel nye muligheter for svensker som både vil ha festningen og det store sverdet.
– Det er bare å krysse fingrene for at publikum kommer og ser om vi klarer det i morgen. Her er det helt åpent hva som kan skje, sier en optimistisk Andréas Brithanus Aarskog, som han også kaller seg.
Debuterte som Klara
Premieren var også en debut for den nye Klara (Nora Mellem Sund). Hun forteller at man blir nervøs først, men så er det bare gøy. Det er klart når man har magiske krefter og ferdigheter med sverd.
– Dette var kjempegøy! Spesielt når det er her fullt her, sier Sund.
Hun bytter på rollen med Silje Aasvestad Sandvik, som også var Klara i fjor. Sund har hatt mye glede av å gå inn i en ny rolle, men det hjelper på å ha vært med som danser fra året før.
– Jeg har heldigvis god kjennskap til stykket fra før. En så stor rolle har jeg aldri hatt før, så jeg var nervøs i dag. Men da stykket begynte var det bare gøy, sier Sund.
Soldat med høye hæler
– Jeg er like rørt som da jeg sto her for ett år siden.
– Da er det bare en ting til å si til dere alle. Spre ordet videre om at det er på festningen det skjer, brukte manusforfatter Martin Høgberget anledningen til å si ved veis ende før publikum ble ønsket god tur hjem.
Publikum kommer nok også sent til å glemme Fenrik Henrik, som er soldaten på høye hæler. Ikke en eneste gang viste han tegn til å miste balansen av den grunn. Stødig er noe en soldat må være.
– Det er alltid like spennende, spesielt ute på grusen her. Men det er det verdt for underholdningens skyld, forteller Fenrik Henrik, eller Christer Holmen Bakken, som han også heter.
Han kan fortelle såpass, at dette er et skjult talent han har.
– Jeg har lenge hatt en greie for å kunne stå på hæler. Det har jeg gjort ved et par anledninger tidligere, så det er moro å leke seg med, sier Bakken.










