Kjemper om heder og ære i Stockholm
Erik Høiby fra Lundersæter har mange jern i ilden. Han spiller i «Jesus Christ Superstar» og er i tillegg med i en stor musikk-konkurranse der det handler om å få mye spilletid på en av Sveriges største radiokonaler.
Sveriges P4 arrangerer i disse dager en melodikonkurranse som heter P4 nästa. Det er en konkurranse der låtskrivere fra hele nabolandet sender inn bidrag til delfinaler i sine län (fylker). Erik Høiby fra Lundersæter bor i Stockholms län og er plukket ut til en länsfinale blant flere hundre innsendte bidrag. Det er noe han er veldig stolt av selv.
– Det er mange som er med i denne konkurransen og jeg må si jeg er heldig som er plukket ut blant de fem som er i finalen. En av premiene i år er at vinneren skal A-listes på kanalen. Det betyr mye spilletid på radio, forteller Høiby.
Grand Prix
Nettopp denne konkurransen er ikke noe nytt for Lundersæter-gutten. Han har deltatt og vunnet tidligere med bandet The Lovers of Valdaro i 2018. I den nasjonale finalen vant han da en billett til å synge i Schlagerfestivalen, som er den svenske Grand Prix-finalen. Han håper å gjøre det minst like bra denne gangen.
– Det gjelder å fiske stemmer som folk sender inn på SMS, i tillegg til at de som hører og liker låta på radio gir den en stemme. Videre skal sangen fremføres direkte på radio. Det er den 3. juni som er finaledatoen her i Stockholm, fortsetter låtskriveren som opererer under artistnavnet Just.As.Erik denne gangen.
Om seg selv
Sangen han deltar med heter «Printed in my sheets,» og har alt fått en del spilletid, ikke bare i Sverige, men også noen norske radiokanaler. Høiby sier han fikk ideen til sangen ut ifra egne erfaringer og også å observere at andre hadde noen av de samme opplevelsene. Det handler rett og slett om at man kanskje ikke alltid er seg selv når man er i et forhold.
– Jeg fikk en ide om å skrive en låt om at man aldri forteller for mye om seg selv og man forteller ingen andre om denne personen for å ikke risikere at man kommer for tett på hverandre, og at det beste minnet man har av hverandre er lukten av den andre i sengetøyet. At det eneste minnet man har av hverandre, er i fra dette rommet som man alltid ser hverandre i, forklarer han.
Fullt hus i Globen
Men Høiby er aktuell på flere fronter for tiden. Han er også med i en svensk oppsetning av musikalen «Jesus Christ Superstar». Ensemblet er ute på turne i disse dager og spiller stort sett for fulle hus.
– Sist helg hadde vi fem fulle hus i Globen. Det var helt fantastisk med 10.000 tilskuere hver kveld. Denne helga var i Växsjø også skal vi til Malmø neste helg. Deretter følger Lidköping og Göteborg, sier han.
Og lokale folk som har lyst til å se han i denne musikalen trenger ikke lenger enn til Karlstad, der man skal sette opp forestillingen i Löfbergs Arena.
– Da kommer mamma, tanter og broren min og disse fra Kongsvinger for å se meg der, det blir hyggelig, innrømmer artistlisten, som ikke har problemer med å få tiden til å gå.
– Gud, som man har ventet på denne hektiske hverdagen etter det vi har vært igjennom med korona og det hele, derfor takker man for alt man får være med på. Man blir sliten, men det er så verdt det er så deilig å være i gang å jobbe igjen, avslutter Erik Høiby.



