Kongsvinger festning, en pioner på nytt turistinfosystem
Takket være et helt nytt informasjonsprosjekt, kan du nå ta med din egen smarttelefon og få masse viten om festningen.
– Forrige uke ble det montert 15 skilt med QR-koder her på festningen som alle gir god, historisk informasjon, sier kommandant Arnstein Hestnes.
Hvorfor heter det Slaveriet? Var virkelig flaggstangen et nullpunkt for oppmålingen av Norge? Har festningen vært under angrep noen gang?
– Skiltene inneholder kortfilmer, lyd og animasjon som informerer deg om det det du står ved siden av.
Prosjektet er et ledd i et nasjonalt løft for å fremme kunnskap om festningenes historie.
– Det nye systemet heter Levende Historie og skal rulles ut på alle landets festninger, sier dokumentarfilmskaper Kim Eidem. Han har laget alle innslagene som vises ved hver QR kode.
– Fredriksten festning i Halden var først og Kongsvinger festning er den andre som får dette systemet. De andre festningene i landet står for tur.
Festningens venner står sentralt i utviklingen
Mange museer har en egen audioguide som du får utlevert når du går inn. Alle smarttelefoner har egen QR-leser som kan gjøre slike systemer overflødige. Du fører telefonens kamera over skiltet og du får en link til en film.
– Tekstene er utviklet og skrevet i samarbeide med Festningens venner og på mange av innslagene er det Per Erik Rasta som har lest inn teksten, sier prosjektleder Kåre Lødding.
– Utfordringen var ikke å finne nok stoff, men tvert imot å lage det sammenfattet nok. Maks ett og et halvt minutt pr skilt gir ikke mye tid å lese historien på.
Kommandant Hestnes påpeker at dette prosjektet ikke bare er nasjonal forsvarshistorie, men også viktig lokal historie.
– Festningens nasjonale betydning er også vår egen lokale historie. Det er viktig at folk kjenner til historien til de som har forsvart vår frihet og demokrati. Her har Kongsvinger festning spilt en viktig rolle, forsetter han.
Digital landevei og pedagogikk
– Norges første digitaliseringsminister, Nikolai Astrup, sa at den digitale landeveien var like viktig som andre årer og dette prosjektet er en konsekvens av denne visjonen, sier Kim Eidem.
– Mange av landets severdigheter er sparsomt utrustet med informasjon. Jeg har lenge sett for meg at man burde få monumentene til å tale til deg. En slik QR kode vil åpne opp for formidling av levende historie.
Lærer Aksel Gundersen hadde tatt med seg elever fra KUSK og testet systemet før det ble lansert.
– De fleste elevene syntes det var gøy å lete etter QR kodene og se på filmer som ga informasjon. Enkelte synes noen av filmene var for lange, men på spørsmål om de kunne anbefale dette til andre klasser sa de et rungende ja!
En egen pedagogisk modul er under utvikling med tanke på de lokale skolene.
– Systemet har vært åpent en uke allerede, uten noen form for annonsering, forteller Hestnes.
– På en én uke har vi allerede registrert 419 unike brukere. De har sett på filmene i snitt i 110 sekunder og det er veldig bra.





