Pensjonistene inntar scenen i Rådhus-Teateret: – Blir litt av et show
Kabareten til «Livsglede for Eldre» tar på humoristisk måte for seg det å bli eldre. Nå nærmer premieren seg.
I alt er det ti eldre skuespillere og tre musikere som går på scenen i Rådhus-Teateret den 9. og 10. november. Da blir det for første gang siden 2019 at gruppa har forestilling.
Også i fjor hadde gruppa planer om å sette opp kabaret, men den ble koronaavlyst. Den gang var det i desember forestillingen skulle vært, men nå er det november. Noe som endrer litt på innholdet.
– Det blir ingen juleforestilling, så det blir mindre jul i programmet vårt, forteller regissør og musiker Even Finsrud, som ikke er pensjonist.
Selv minnes å ha ligget hjemme med feber da fjorårets premiere skulle ha funnet sted. Nå er det en annen energi, og Finsrud kan ikke få nevnt nok ganger at kabaret og revy er to vidt forskjellige ting.
– Dette er ingen revy. Det ordet må bort. Det vil være noen sketsjer, som revy er kjent for, men det er musikk og kabaret vi driver med, sier han.
Kabareten blir en halvannen times forestilling uten pause, så da er det viktig at alt sitter før premieren.
– Det blir litt av et show. Det er bare å håpe at folk også skjønner det. Et slikt budskap er ikke lett å nå frem med, sier Johny Gullaker, som er styremedlem i Livsglede for Eldre.
– Vi gjør gjerne dette til en tradisjon. Det er nok for sent å bli med i år, men vi tar gjerne inn flere til neste gang, sier Finsrud, som synes det er moro å jobbe med evig unge pensjonister.
– Dette er folkehelse deluxe å drive med, mener Mette Skogbakken, som står for scenografi og kostymer.



