Samarbeid mellom lokal kunstner og næringslivet
Mona Nordøys fotoutstilling «My hometown» er Kongsvingerbasert – det er også fotostativene
— Det er moro å være med på det som skjer på Vinger, sier Kristian Dyve Norum, produktutvikler hos Eskoleia.
Han har designet utstyret som skal brukes under fotoutstillingen til Mona Nordøy som åpner under Festningsfesten lørdag 18. juni. Deretter gikk jobben videre til blant annet Patrick Aleksander Napstad, som har produsert delene. Med andre ord har hele prosessen fra designet frem til det ferdige produktet foregått i Eskoleias lokaler på Kongsvinger.
Dyve Norum forteller at Eskoleia vanligvis produserer garderobeskap og andre oppbevaringsløsninger, men at de ikke var vonde å be da fotograf Nordøy tok kontakt.
— Konstruksjoner for utstilling av fotografier og kunst er noe annet enn det vi er vant til, men det blir gøy å vise frem noe annet enn det vi pleier å lage, sier Dyve Norum.
Fotografen er storfornøyd
Samarbeidet mellom Mona Nordøy og Eskoleia kom til som følge av koronapandemien. Da Nordøy bestemte seg for å holde en fotoutstilling i fjor sommer var smittesituasjonen fremover i tid usikker, og hun tok derfor avgjørelsen om at utstillingen skal stå utendørs.
— Kunst ute i det åpne rom byr på en del utfordringer, blant annet på grunn av vær og vind. Jeg tenkte lenge på hvordan dette skulle løses, og da kom jeg på Eskoleia.
Hun har bare lovord å komme med om den lokale aktøren.
— Eskoleia har hele tiden vært utrolig positive til prosjektet. Jeg har hatt flere møter med Kristian, og han har utviklet et genialt design. Stativene passer godt til både fotografiene og til Festningen.
Kristian Dyve Norum forteller at dette er det første kulturprosjektet han har bidratt til, og at det har vært en spennende prosess.
— Oppdraget gikk ut på å lage en konstruksjon som skal tåle å stå ute på Festningen der det blåser mye, samtidig som det er et ujevnt underlag med gress og brostein. I tillegg skulle stativene være en «eyecatcher» uten at de tar oppmerksomheten vekk fra fotografiene. Alt dette har vi fått til med lokalt design og produksjon, det er vi stolte av.




