Mitt Kongsvinger
6 minutter lesetid

Adem mister seriestarten

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Adem Güvens skade i generalprøven svei langt mer enn 0-2-tapet mot Stabæk. KIL-kapteinen haltet av banen med strekk etter bare ni minutter. – Jeg mister serieåpningen, og frykter det også blir enda flere kamper, sier storscoreren.

Stabæk var hakket bedre enn KIL gjennom det meste av kampen, selv om KIL åpnet friskt. De var aggressive i gjenvinningen, og hadde muligheten til å få noen gode overganger uten at de klarte å utnytte dette. Og bedre ble det ikke av at Adem Güven måtte gi seg etter snaut 10 minutter.

– Jeg fikk en ball inne i boksen som jeg forsøkte å strekke meg etter, og da kjente jeg at det nappet i hamstringen. Jeg skjønte med gang at det var strekk, sier Adem, som satte seg ned på kunstgresset før han etter medisinsk bistand ruslet slukøret av banen. Nå ryker serieåpningen mot Mjøndalen 4. april.

– Slik jeg kjenner på det nå, så er jeg uaktuell til serieåpningen, og jeg er redd for at det blir flere kamper. Utrolig kjedelig, sier han.

Adem sier til Mitt Kongsvinger at han har hatt lignende strekkskader tidligere, og basert på disse erfaringene kan det dreie seg om to-tre uker på sidelinjen.

Om ikke det var nok, så måtte Ludvig Langrekken, som kom inn for Adem Güven, gi seg ved pause.

– Jeg kjente antydninger til noe i lysken, sier unggutten.

KIL tapte tilslutt 2-0 etter at vertene scoret ett mål i hver omgang. Begge scoringene kom etter cornere, hvor KIL først hadde klarert men ikke klarte å stå i mot ettertrykket til bæringene. KIL hadde en god periode i starten av andre omgang, og de var svært nærme en scoring åtte minutter etter pause. Først reddet Stabæks keeper mesterlig en avslutning fra Brage Berg Pedersen. Returen satte Mac Laham i stolpen.

Saken fortsetter etter annonsen

En skadet Güven var ikke fornøyd med de første 45 minuttene til KIL, men mener de løftet seg etter pause.

– I første omgang skapte vi for lite. I andreomgang kommer vi godt inn i kampen og er på høyde. Hadde en dobbeltsjanse som kunne gitt oss 1-1. Så slipper vi inn et mål til, og faller litt tilbake, sier han.

KIL-trener Eirik Mæland deler kapteinens vurderinger.

– Vi får kjørt oss en del i 1. omgang, og sliter med å skape sjanser. Så får vi justert på det i pausen, og vi får brukt ballen litt klokere. Jeg synes det er mye positivt, spesielt i starten på andre omgang, som vi skal bygge videre på.

– Føler du at dere er i rute til seriestart?

– Vi er på en måte i en kontinuerlig prosess hvor vi utvikler oss hele tiden. Så håper jeg vi får se en stigning hvor vi blir bedre og bedre, sier Mæland, som naturlig nok er skuffet over tapet av Güven.

Saken fortsetter etter annonsen

– Det er selvfølgelig kjipt å miste Adem, og Ludvig tok vi av i pausen fordi han kjente noe i lysken. Dette kommer selvsagt på minuskontoen, så får vi se hvor alvorlig det er med Adem. Men han er nok ute et par uker.

– Hva vil dere jobbe med den siste uka før seriestart?

– Vi har et ganske tydelig bilde på hvordan Mjøndalen kommer, så det er sgtrategien mot det. Hvordan vi skal forsvare oss, spesielt mot det høye presset. Og så er det å jobbe videre med det offensive spillet og være enda mer gjennombruddshissige – og skape mer trykk innen for 16-meteren.

Kampfakta

  • Stabæk – KIL 2-0 (1-0)
  • Tobbebanen, Nadderud
  • Mål: 1-0 Kasper Pedersen (21), 2-0 Simen Wangberg (69)
  • KIL (4-4-2): August Strömberg – Trace Murray, Per-Magnus Steiring, Fredrik Holmé, Victor Grodås – Mathias Gjerstrøm, Martin Tangen Vinjor, Jesper Grundt, Mac Laham (Marthinussen fra 76.) Brage Berg Pedersen , Adem Güven (Langrekken fra 10. – Hoel Andersen fra 46.)
  • Benk: Andreas Smedplass, Sebastian Fjose Berg, Marius Aamodt Eriksen, Kristian Jahr, Lars Christian Krogh Gerson, Tobias Bjørnebye, Oliver Banken Sandberg, Sander Marthinussen, Martin Hoel Andersen og Ludvig Langrekken.
August Strømberg sto en god kamp mot Stabæk, selv om han slapp in to mål.
August Strømberg sto en god kamp mot Stabæk, selv om han slapp in to mål. — Foto: Pål Sønsteli