Gikk raskest i klassisk
De fleste får størst fart på skiene i fristil, men denne Granli-løperen beviste at det er mulig å få fart på skiene i klassisk også.
Magnus Sunde-Foss var strålende fornøyd da han kom i mål på KM dag to på Liermoen søndag. Han hadde gått sin raskeste klassiskrunde noensinne.
– Jeg gikk fortere i dag enn det jeg gjorde i går, så det er jeg ganske fornøyd med. At jeg er raskest i klassisk skyldes nok at det er det jeg har gått mest når jeg var liten, forteller han til Mitt Kongsvinger.
At både Krystallrennet og Granli-rennet ble arrangert samme helg, var ekstra stas for den unge skiløperen.
– Jeg synes det er veldig bra. De er så gode til å kjøre løyper her hver dag og da blir det veldig fint å gå også, sier han
Han forteller at han trener i løypene på Liermoen minst to ganger i uka, og at han ofte går renn i helgene i tillegg. I løpet søndag ble han nummer 5 og fikk tiden 9.18 på 2,5 kilometer. Han forteller at han aldri har gått runden raskere enn på søndag.
Kretsen storfornøyd
Som seg høre og bør under et KM var skikretsen godt representert. Nestleder Lene Faraasen forteller at arrangørene, Magnor UL (lørdag) og Granli IL (søndag), hadde gjort en utmerket jobb, og da vi snakket med henne hadde akkurat de yngste løperne gjort unna dag to av mesterskapet. Nestlederen lot seg imponere.
– Jeg synes de har greid å få til utrolig gode forhold ut ifra at det er så lite snø. Det krye av løpere og mange går også sitt aller første skirenn. Å se så mye idrettsglede gleder ett skihjerte. Det har vært fine dager, bra arrangører og gode arrangement, sier hun.
Rennleder Geir Ove Aasum fra Granli IL forteller at det å arrangere en konkurranse av betydning er noe som betyr mye for idrettslaget, spesielt med tanke på anlegger som finnes på Liermoen.
– Generelt å arrangere skirenn betyr egentlig ganske mye for klubben når vi har dette vidunderlig fine anlegget her. Hadde det ikke vært for kunstsnøanlegget her hadde det vært vanskelig å arrangere skirenn i sørfylket.
Det har denne vinteren kostet ganske mye for klubben å snø legge løypene, men rennlederen sier at han synes det er verd det når man se idrettsgleden som utspiller seg i anlegget.
Lang sesong
– Belønningen er at vi får slike renn som KM. I tillegg kan man se ungene boltre seg i de fine løypene, og når man får så fint vær som det vi har i dag så blir det ganske perfekt. Men vi har nå arrangert renn i sørpeføre også vi som har vært ganske bra, forteller han.
Kunstsnø anlegger utvider vel sesongen litt også?
– Ja da, i begge ender. Normalt er vi i gang rundt 1. desember og da har vi snø til rundt påsketider. Man skulle kanskje tro det lå lenger ettersom vi har 60 cm med snø nå, men når mildværet kommer så tærer det på, sier Aasum.
Rundt 170 løpere deltok i søndagens renn, og det var i utgangspunktet ikke lagt opp til etter anmeldinger. Likevel gjorde man unntak i noen av de yngste klassene, og i tillegg fikk man utfordret tidligere landslagsløper Anita Moen til å melde seg på i kvinnenes seniorklasse. Moen som egentlig var til stede som trener vant sin klasse med over ett minutt, men fortalte etterpå at det hadde vært knalltøft i sporet.
Lokale resultater
Granlirennet KM Klassisk TC3
10 km
M18
5. Kristian Øye Aasum, Granli IL
5 km
G15
3. Martin Holtet, Granli IL
G16
8. Martin Johan Haugen, Granli IL
J15
2. Julie Borge, Granli IL
J16
2. Ingeborg Rosager, Granli IL
K17
3. Victoria Frysjøenden, Granli IL
4. Marie Opberget Amundsen
3,5 km
J14
1. Emilie Ruud Lia, Granli IL
3. Elise Nergaard Olsen, Granli IL
5. Astrid Snare Bakke, Granli IL
2,5 km
G11
4. Erik Jullum, Granli IL
G12
1. Henrik Holtet, Granli IL
5. Magnus Sunde-Foss, Granli IL
J11
2. Kristine Borge, Granli IL
5. Julia Bråthen Viko, Granli IL
6. Elida Ryen, Granli IL
7. Andersen Oselle, Granli IL
Yngre løpere gikk 1 km og fikk registrert tid, men ikke plassering.












