Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Harald er tilbake – håper på en omgang mot Åsane i kveld

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Harald Holter var helt knust da han i januar fikk beskjed om at han hadde pådratt seg en alvorlig kneskade som ville sette han på sidelinja hele sesongen. I kveld er han aktuell for å spille én omgang mot Åsane.

Det kan nesten beskrives som et under at Harald Holter nå melder seg klar til tjeneste igjen. I en internkamp i storhallen i januar fikk han en real smell i kneet, og den første beskjeden han fikk var at det meste av korsbånd, menisk og leddbånd var skadet. Med dette fulgte den brutale beskjeden: Du kan glemme å spille mer fotball i 2022.

Midtbanekrigeren kunne knapt fått en verre beskjed som fotballspiller.

– Da var jeg langt nede. Det var en brutal beskjed å få, innrømmer Harald.

Men så, da kneet etter en tid skulle undersøkes nærmere, vise det seg at korsbåndet ikke var røket, og kneets tilstand var ikke på langt nær så ille som fryktet.

– Det var selvfølgelig en gledelig overraskelse, og da var det lett å holde motivasjonen oppe. Alle minutter på fotballbanen vil være bonus for meg denne sesongen, og det gjør at jeg kan senke skuldrene litt og har det veldig gøy med å spille fotball om dagen, sier han.

Han forteller til Mitt Kongsvinger at kroppen fortsatt ikke er 100 prosent, til det er treningsgrunnlaget ikke godt nok etter noen uker på sidelinjen.

– Men kneet kjennes fint ut, så det er jeg ikke redd for. Jeg er mer redd for å dra på meg en strekkskade fordi grunnlaget ikke er godt nok, påpeker han.

Saken fortsetter etter annonsen

I stortapet mot Sandnes Ulf i forrige uke fikk Grue-gutten sine første minutter på banen igjen. Når Åsane i ettermiddag kommer til Gjemselund melder han seg klar til å kunne spille en omgang.

– Ja, jeg vil nok klare en omgang. Men det er opp til coach (Eirik Mæland) om det blir noe, sier han med et smil.

Etter Åsane-kampen blir det et lite opphold i seriespillet, og det passer Harald utmerket.

– Det kommer beleilig for meg, og da skal jeg få trent godt å være klar for Sogndal-matchen 9. mai, sier han.

Til kveldens kamp er spissen Mathias Bringaker og backen Kevin Egell-Johnsen tilbake fra skade, og går mest sannsynlig rett inn på laget. Lars Christian Krogh Gerson har også trent for fullt og er med i kamptroppen.

For øvrig håper trener Eirik Mæland å få tilbake enda flere spillere til de skal møte Sogndal. Det ser lyst ut for at både Adem Güven og Kristian Jahr skal kunne melde seg til tjeneste igjen til den kampen.

Saken fortsetter etter annonsen

Victor Grodås er imidlertid ute noen uker etter skaden han fikk mot Sandnes Ulf sist.

Mæland melder for øvrig om et revansjesugent lag som tar i mot Åsane på Gjemselund i dag.

– Vi er sugne på å vise oss frem fra en bedre side. Det var en merkelig kamp mot Sandnes Ulf, hvor ingen kom opp på nivået vi har i oss, sier Mæland, som beskriver Åsane som et spillende lag de ønsker å angripe mot.