Her er KIL-gutta endelig tilbake på eget kunstgress
Klokken 12.00 i dag kunne KIL-spillerne endelig vende tilbake til trening på Gjemselund. Med nylagt kunstgress under knottene, sprudlet guttene og gledet seg til å kjenne på den nylagte matta.
Den som venter på noe godt, venter ikke forgjeves. Slik må det ha føltes for KIL-spillerne da de torsdag endelig kunne ta i bruk Gjemselund igjen. Det nylagte kunstgresset er omsider på plass, til alles store glede.
– Åhhh, uttrykte Harald Holter med stor glede i stemmen da han tok sine første steg ut på gresset.
KIL-trener Eirik Mæland la heller ikke skjul på at det kjennes godt.
– Det er helt ålreit å være tilbake, sier han med et smil.
Etter en trøblete tid og flere utsettelser med å få lagt kunstgresset, gikk det heldigvis raskt i innspurten. Det betyr at KIL får muligheten til å spille sesongens siste hjemmekamp på Gjemselund når Fredrikstad kommer på besøk lørdag.
KIL-sjef Espen Nystuen bekrefter at kvaliken kan spilles på Gjemselund, gitt at KIL sikrer femteplassen. Med en sjetteplass vil samtlige kvalik-kamper foregå på bortebane. Med femteplass får dem en hjemmekamp. Dersom KIL skulle gå hele veien i kvaliken vil det være et borte- og hjemmemøte mot eliteserielag.
– Vi har veldig spente på om kommunen har klart å ferdigstille Gjemselund i løpet av året, og det har de nå gjort, og det er vi veldig glad for. At vi får spille siste seriekamp og eventuell kvalik-kamp her, det er veldig bra for oss, sier Nystuen.
I teorien er kvalikplassen fortsatt ikke sikret, men det skal noe helt usannsynlig til for at det ikke blir kvalik. Ranheim er det eneste laget i teorien som kan stjele kvalikplassen fra KIL, men det avhenger av at Ranheim innhenter ni plussmål på KIL, på en kamp.
De siste hjemmekampene i Storhallen har supportertallet ligget på rundt 600 mennesker, og engasjementet har vært til å kjenne på. Nå håper Nystuen at enda flere ønsker å bidra til den gode stemningen på Gjemselund førstkommende lørdag.
– Nå var det voldsomt bra engasjement inne i Storhallen sist mot Sandnes Ulf. Vi håper at publikum nå ser verdien av å møte opp mot Fredrikstad, og skape et «trøkk» på Gjemselund igjen. Også er det klart at det er deilig å spille på en bane som tilfredsstiller kravene, en god fotballbane.
Ludvig Langrekken forteller at kroppen hans kjennes bra ut etter større mengder med spilletid i det siste, og er fornøyd med å være tilbake der de hører hjemme. Han og resten av KIL gleder seg til å krone sesongen på Gjemselund.
– Det blir helt nydelig, vi har savna å spille her selv om vi har kost oss i hallen. Det er noe helt annet å spille på hjemmebanen sin. Gresset kjennes helt strøkent ut og, sier Langrekken.
KIL har benyttet seg av kunstgressbanen på Opakermoen i Nes kommune for å avlaste spillerne fra det gamle Gjemselund- gresset. Nystuen forteller at det er det nå slutt på.
– Vi er ferdig med å trene på Opakermoen, nå er det Gjemselund fullt ut, sier Nystuen.




