Linnea lever hockeylivet i Stockholm: Nå skal hun til VM for femte gang
Linnea Holterud Olsson (25) fra Kongsvinger skal reise med landslaget til VM i Frankrike nå i april.
Det å være keeperen til Norges damelandslag i ishockey, medfører ikke gull og grønne skoger. Som så mange andre lever Linnea i stedet et normalt hverdagsliv med vanlig jobb på dagtid.
På ettermiddagen er det uansett hockey som gjelder. Til daglig spiller Olsson på Hammarby i Stockholm, og i den svenske hovedstaden har hun nå bodd i 10 år.
Spiller i Sverige
Overgangen fra gamle Tråstad ungdomsskole til Stockholm var den naturlige veien å gå for å satse videre på hockey.
Olsson sier hun likte å vokse opp på Kongsvinger, men forteller også at å spille i Sverige er veldig vanlig om man skal satse på landslagsnivå.
Olsson selv er nå tatt ut til VM for femte gang siden 2016. I 2020 og 2021 ble det ikke arrangert VM. Det er for ordens skyld snakk om B-VM. I hockey rykker man opp og ned avhengig av hvordan forrige VM gikk.
– Det går fremover med norsk hockey. Jeg tror vi skal kjempe i toppen dette mesterskapet, men forutsetningene for å komme med er ikke de beste om man spiller i Norge. Andre har også reist til USA og Canada for å satse, sier Olsson.
Fortsatt moro
Etter å ha vært med i gamet såpass lenge, begynner Olsson å bli en rutinert keeper. Hun er like fullt vant med å spille med både yngre og eldre, og finner seg selv et sted på midten.
– Hva får deg til å fortsette med satsingen?
– Det er fortsatt veldig gøy å spille hockey. Det er moro å komme på trening, spille kamper, og fortsatt kjenne at jeg utvikler meg, selv om jeg fyller 26 i år.
– Det er ikke noe penger innblandet i dette, så det handler om å like det man driver med.
Årets VM for kvinnelandslaget avholdes i Angers i Frankrike 24.-30. april.
Norge møter Slovakia, Nederland, Østerrike og Frankrike. Det best rangerte laget etter endt turnering rykker opp til A-VM, mens lavest rangerte lag rykker ned.
Går fremover på Kongsvinger
For et par dagen siden ble det også klart at Kajsa Bråten fra Roverud skal til VM for på U-landslagsnivå i Ungarn. Hun er også norgesmester med Hasle/Løren på elitenivå.
– At det vokser frem flere landslagsspillere fra jentehockeyen i Kongsvinger er kjempekult. Jeg har ikke hatt mulighet til å følge med på nært hold, men jeg får med meg litt av det som skjer, sier Olsson.
Da Olsson var på samme alder, var det å spille på guttelag som gjaldt. Hun bemerker seg at det går fremover med hockey også i Kongsvinger, selv om hun ser tilbake på sin ungdomstid i ishallen på en positiv måte.
– Den gang fantes det ingen jentelag. Det var ikke noe problem for meg å spille med gutta, men jenterekrutteringen har kommet langt de siste årene. Det klart det skal være rom for jente/damelag på Kongsvinger også, sier Olsson.




