Stoppet skudd fra Kane og Son – nå er det KIL som gjelder
Isak Middtun Solberg (19) har stoppet skudd fra Premier League-stjerner som Harry Kane og Heung-min Son. Nå er den tidligere Tottenham-keeperen klar for å utvikle seg videre i KIL.
Han kan se tilbake på det han beskriver som tre fine år i Tottenham. Han ble kontaktet av storklubben da han var 15 år, og skrev kontrakt da han ble 16.
– Det var tre kjekke år, hvor jeg utviklet meg mye. Det var utrolig proft både på og utenfor banen. Alt fra treninger, kosthold til støtteapparat. Alt lå til rette for å utvikle meg på alle områder, sier den 196,5 centimeter høye keeperen.
Han bodde hos en vertsfamilie i Nord-London, nær Tottenhams fantastiske treningsanlegg i Enfield. Det første året spilte han for klubbens U18-lag og etter hvert ble det U23-lag og enkelte treninger med A-laget.
– Vi trente på det samme anlegget som A-laget, og jeg traff på A-lagsspillerne i gangene der, selv om vi holdt til i den andre enden av anlegget, sier den svært sympatiske 19-åringen, som spiller på det norske U19-landslaget.
– Hvordan var det å få trene med A-laget?
– Jeg husker veldig godt første gangen jeg fikk sjansen. Det var i januar i år, og utvilsomt ett av høydepunktene fra tiden jeg var i klubben. Jeg var faktisk ikke veldig nervøs eller star struck. Jeg var bare så utrolig fokusert på å gjøre en god innsats slik at jeg skulle få sjansen flere ganger, sier Isak.
– Og det fikk du?
– Ja, jeg fikk flere muligheter, og det var veldig lærerikt og moro.
– Stoppet du skuddene til Kane og Son?
– He he, ja, jeg stoppet noen skudd, og det er kjekt å kunne skryte av det. Men jeg ble pepret ganske bra. Det er skyhøyt nivå på de spillerne der. Uansett var det en fin læringsarena for meg.
Allerede i samtalene med klubben i januar signaliserte Isak at han vurderte å finne nye utfordringer. Nåløyet for å komme videre i klubben er trangt, og Tottenham er heller ikke kjent for å utvikle keepere fra egne rekker.
– Vi hadde en fin og åpen dialog, og selv om det var lærerikt og proft, mente jeg at det beste vil være å finne en annen klubb. Jeg har hørt om interessen fra KIL siden i slutten av august, og mandag skjedde ting fort, forklarer han.
Etter å ha rådført seg med folk som kjenner KIL, var ikke valget så vanskelig.
– Jeg hadde også en veldig fin samtale med Espen Nystuen, og fikk et godt inntrykk av han og klubben. Jeg kjente at dette har jeg lyst til, førsteinntrykket er veldig bra, forteller han.
Isak har signert en kontrakt med KIL ut sesongen, og beskriver det som en fin mulighet.
– Jeg har trent bra i sommer, men nå skal det bli godt å komme i gang igjen for fullt som en del av et lag. Det er noe med det å komme inn i gode rutiner og få kamptrening. Men jeg må prestere for å få spille, uansett om det er Obos-ligaen, 3. divisjon eller for juniorlaget, sier han ydmykt.




