Mitt Kongsvinger
5 minutter lesetid

Topp stemning på Gjemselund da Thingnes Bø gikk inn til bronse

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Johannes Thingnes Bø gikk inn til bronse på 20-kilometer. Det blir det god stemning av blant supporterne på Gjemselund.

KIL Toppfotball arrangerte tirsdag formiddag 20-kilometer for menn på storskjerm nede i kjelleren på klubbhuset.

I den anledning var det mange trofaste KIL-supportere som ville være med. I nyere tid er de også blitt like store tilhengere av Johannes Thingnes Bø, som de siste årene er blitt både KIL-supporter og Kongsvinger-gutt.

– Det må jo bli gull i dag, sa Leif Erling Arnesen optimistisk før start.

Han hadde forbedret seg med både hatt og gullmedaljer rundt halsen.

– Hatten er 200 år gammel. Den er etter min oldefar, forteller Arnesen, som hadde pimpet den opp med norskeflagg, KIL-logo og navnet til Bø.

Bronse til Kongsvinger

Til slutt ble det «bare» bronse, men Thingnes Bø var ikke blitt noe mindre populær av den grunn.

– Bronse er også medalje! kommenterte Arnesen etter målgang.

– Er bronse godkjent, da?

– To bom, hvor en av dem er veldig unødvendig. Det sa han jo selv på tv også, men vi må da være fornøyde likevel, sier Bjørn Aasum.

Saken fortsetter etter annonsen

– Vi får det igjen på sprinten, legger Aasum også til.

Han legger til at det er stas å dele en slik begivenhet med andre gjengangere på Gjemselund, for Johannes betyr mye for Kongsvinger.

Eurosport på besøk

Blant de fra Eurosport som ikke er i Beijing, var det to fra Eurosport som også var på Kongsvinger.

Reporter Gjermund Erikstein Midtbø og kameramann Fredrik Valberg ville også overvære begivenheten på Gjemselund.

Selv om det ikke ble noe gull, så ble det likevel medalje. De som har et hjerte for KIL feirer det like mye som om det var fotballaget det gjaldt.

– Johannes er helt uvurderlig for oss. Og hel ved, var noe av det markedssjef Rune Lundgren hadde å si da kameraet ble rettet mot ham.

Kari Isnes fortalte også om hva hun hadde lovet Johannes før mesterskapet.

Saken fortsetter etter annonsen

Det var at han skulle få gratis servering om han vant gull i OL. Det har han allerede gjort på mix-straffet, men individuelt gull i Kina venter både Kongsvinger og Bø på fortsatt.

Sett Bø på tv

Eurosport viser innslag fra Gjemselund på tv senere i dag.

– Vi har fått med oss den Brødrene Bø-serien, og sett at han er KIL-supporter og at han er en folkekjær mann på Kongsvinger.

– Vi spurte om det var noe opplegg som skjedde her, og det var det. Vi reiser landet rundt for å få med oss god stemning, forteller reporter Gjermund Erikstein Midtbø til Mitt Kongsvinger.

Rune Lundgren og Kari Isnes intervjues av Eurosport.
Rune Lundgren og Kari Isnes intervjues av Eurosport. — Foto: Øystein Engh
Mange samlet på Gjemselund.
Mange samlet på Gjemselund. — Foto: Øystein Engh
Marsipankake med OL-ringer må til.
Marsipankake med OL-ringer må til. — Foto: Øystein Engh
Reporter Gjermund Erikstein Midtbø og kameramann Fredrik Valberg.
Reporter Gjermund Erikstein Midtbø og kameramann Fredrik Valberg. — Foto: Øystein Engh
Storskjermen på Gjemselund.
Storskjermen på Gjemselund. — Foto: Øystein Engh