Tvinges til Sverige for å trene
Koronarestriksjoner tvinger KIL ut av Norge for å trene. – For oss er det viktig ikke å bryte noen retningslinjer. Derfor reiser vi i likhet med andre lag i Obosligaen ut av Norge for å trene, sier Espen Nystuen.
KIL-sjefen hadde aller helst sett at laget kunne ha startet med treninger i Kongsvinger når laget i dag samles igjen etter ferien. Men i og med at Obos-ligaen ikke defineres som toppidrett i koronaforskriften, har ikke lagene i den nest øverste divisjon lov til å trene som normalt i Norge.
– Vi er ikke alene om å løse det på denne måten. Raufoss har for eksempel valgt å reise til Tyrkia. På grunn av den geografiske nærheten til Sverige har vi valgt å reise dit for å trene, sier Nystuen, som har booket treningstid i Karlstad. Dermed kan KIL starte treningene som planlagt fra og med i dag.
– Du tenker ikke at dette er en omgåelse av regelverket?
– Nei, vi omgår ingen regler. Vi har også fått klare signaler om at myndighetene gjorde en byråkratisk feil da Obos-ligalagene ble utelatt fra forskriften, og at dette raskt vil bli rettet opp. Jeg regner med at det skjer allerede i neste uke. Og jeg kan forsikre alle om at vi tar smittevernhensynet på alvor, og er strenge på å være en egen kohort. Kun spillere, trenere og deler av det medisinske apparatet får være med. Treningene er stengt for alle andre. Vi er vant til å leve under en streng smittevernsprotokoll, og erfaringene vi sitter igjen med viser at ingen eller svært lite smitte kommer ut i samfunnet. Vi tar dette på største alvor, understreker han.
For KIL er det ekstra viktig å komme i gang med treningene så raskt som mulig. Allerede 12. mars kommer nemlig Viking til Gjemselund for å spille 4. runde i cupen.
– Å trene med en meters mellomrom, noe vi kan gjøre i Norge, er ikke ideelt for oss. Det må uansett foregå utendørs, og i kommunen har ikke brøytet Gjemselund, så der kan vi ikke trene. Selv om det finnes mange gode kompensasjonsordninger for de som bli rammet av pandemien, så er det umulig å kompensere manglende trening, påpeker Nystuen, som håper at myndighetene så raskt som mulig endrer forskriften slik at KIL igjen kan trene på hjemmebane.



