Mitt Kongsvinger
5 minutter lesetid

Utslått etter nesestyver i starten på begge omgangene

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

KIL fikk en marerittstart på begge omgangen, og det ble avgjørende i cupkampen mot Viking. Eliteserielaget vant 2-0.

Cupkampen var bare 30 sekunder gammel da den første ballen lå i kassa bak KIL-keeper August Strømberg. En gedigen forsvarsmiss ga gjestene en drømmestart på kampen. Andre omgang var bare 23 sekunder gammel da Viking økte til 2-0.

– Jævlig kjedelig med en slik start. Det ødela alt for oss, sier Martin Tangen Vinjor, som var en av KIL beste i cupkampen mot Viking.

Han mener den største forskjellen på lagene var effektiviteten foran motstanderens mål.

– Når vi først får muligheten i boks, må vi bli mer kliniske og distinkte. Vi blir litt for tafatte, og det var den største forskjellen på lagene.

Selv om Viking var beste den første omgang, overtok KIL mer og mer etter pause – og hadde sine muligheter til å score.

– Vi viste dem for stor respekt i starten. I pausa ble vi enige om å tørre mer. Jeg synes vi spilte en god andreomgang, og var fullt på høyde med Viking. De er ett av Norges beste lag, og det skal vi ta med oss, sier han.

Tangen Vinjor får støtte av trener Eirik Mæland, som selvsagt ikke var fornøyd med resultatet, men desto mer fornøyd med prestasjonen.

– Ja, prestasjonen var i grunnen bra. Vi spiser oss mer og mer inn i kampen. Jeg vil gi en stor honnør til spillerne som ikke faller sammen da vi får det andre målet i mot med en gang etter pause. De responderer veldig bra på det og viser god lagmoral. Hadde vi scoret i 2. omgang, tror jeg fort det ville blitt kaos for Viking. sier Mæland.

Saken fortsetter etter annonsen

Nå kan han utelukkende konsentrere seg om oppkjøringen til seriestart, og det var mye fra Viking-kampen han mener det er verdt å bygge videre på.

– Alt i alt tror jeg spillerne sitter igjen med en god opplevelse, selv om de er skuffet over at det ble tap. Jeg synes vi står bra defensivt, og offensivt tør vi å bruke ballen. Adem (Güven) er tilbake, det samme er Mac (Laham), og (Kristian) Jahr og (Lars Christian) Krogh Gerson er også på gang. Så jeg synes det er bra ut, konkluderer han.

Vikings gode midtbanespiller Kristoffer Løkberg roser KIL for innsatsen, og sier Viking møtte et bra lag.

– Vi var heldig med scoringer helt i starten av begge omgangene. Espen Nystuen forsøkte å prate ned KIL før kampen og sa de var et pub-lag. Men vi visste at KIL var gode, og det bekreftet de i kampen, sier Løkberg, som nå er klar for å møte KFUM i kvartfinalen, etter at Oslo-laget vant 1-0 over Brann.

Kampfakta

Kongsvinger – Viking 0-2 (0-1)

Mål: 0-1 Zlatko Tripic (1), 0-2 Samúel Fridjónsson (46).

Dommer: Espen Eskås, Bækkelaget.

Saken fortsetter etter annonsen

Gult kort: Mathias Gjerstrøm, Kongsvinger.

Lagene:

Kongsvinger (4-1-2-1-2): August Strömberg – Trace Akino Murray (Sebastian Fjose Berg fra 88.), Fredrik Holmé, Per-Magnus Steiring, Victor Grodås – Mathias Gjerstrøm – Martin Vinjor (Sander Marthinussen fra 82.), Jesper Grundt – Martin Hoel Andersen (Mahmoud Laham fra 58.) – Brage Berg Pedersen, Ludvig Langrekken (Adem Güven fra 58.).

Viking (4-3-3): Arild Østbø – Sebastian Sebulonsen, David Brekalo, Gianni Stensness, Shayne Pattynama (Mai Traore fra 78.) – Harald Tangen (Sondre Auklend fra 88.), Markus Solbakken, Kristoffer Løkberg (Samúel Fridjónsson fra 46.) – Niklas Sandberg (Rolf Daniel Vikstøl fra 78.), Veton Berisha, Zlatko Tripic (Kevin Kabran fra 66.).