Mitt Kongsvinger
3 minutter lesetid

Fikk stående applaus i Vinger kirke

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

De små scener festivalen åpnet torsdag kveld med konsert i Vinger kirke. De tre musikerne Berit Billingsø, Marianne Bye Granheim og Sigmund Groven fikk stående applaus etter konserten og bød på ekstranummer.

Om ikke kirka var helt full, så var det i hvert fall et lydhørt og fornøyd publikum som var til stede i Vinger kirke torsdag kveld da Berit Billingsø, Sigmund Groven og Marianne Bye Granheim holdt konsert.

Konserten er et samarbeid mellom de to kulturarrangementene Klang under kuppelen og De små scener, og markerer også åpningen av De små scener festivalen som arrangeres i Øvrebyen denne helgen.

Enhetsleder for Kultur og Fritid i Kongsvinger kommune, Stine Raaden, ønsket alle velkommen til åpningskonserten i festivalen De små scener.

Stine Raaden, enhetsleder for Kultur og Fritid ønsket alle velkommen til åpningen av festivalen De små scener.
Stine Raaden, enhetsleder for Kultur og Fritid ønsket alle velkommen til åpningen av festivalen De små scener. — Foto: Kai Roger Lindberget

Mezzosopran Marianne Bye Granheim, Berit Billingsø på klaver og orgel, og Sigmund Groven på munnspill innledet konserten med musikk av Henning Sommerro og tekster av Erik Bye.

Marianne Bye Granheim sa blant annet underveis i konserten at valg av kveldens program stod henne veldig nært med utgangspunkt i musikken til Sigmund Groven og hennes morfar Erik Bye.

Saken fortsetter etter annonsen

Berit Billingsø spilte både på klaver og på kirkeorgelet under kveldens konsert.

Sigmund Groven er for mange kanskje mest kjent for sin tolkning av Henning Sommerros låt Vårsøg som publikum også fikk høre i Vinger kirke torsdag kveld.

Innimellom musikken tok også Groven seg tid til å fortelle både om sitt vennskap og samarbeid med Erik Bye, men også om hvordan han som fjortenåring fikk møte sin musikalske mentor, den kanadiske munnspilleren Tommy Reilly.

Saken fortsetter etter annonsen

Kveldens konsert bød også på kjente toner fra filmen Flåklypa Grand Prix. Publikum lo godt da Sigmund Groven etterpå kunne fortelle at det var en melodi han hadde lært av en munnspiller ved navn Reodor Felgen.

De små scener festivalen fortsetter torsdag kveld med Vidar Busk og Marius Lien. I morgen fredag spiller Trio/Trio i Mathesongården, før det senere på kvelden er konsert med Torgeir Waldemar og Birgitte på Kafe Bohem. Kvelden avsluttes med duoen Finsrud & Foseid i Mathesongården.