Mitt Kongsvinger
10 minutter lesetid

Folk strømmet til Brandval:– Stinn brakke

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Brandval fikk en bygdefest man sent vil glemme. Folk i alle aldre og fra alle kanter strømmet til Brandvalfestivalen og til og med regnet ga seg utover kvelden. Og som arrangør Lars Bråten sa det: –Det er stinn brakke her i kveld.

Da Mitt Kongsvinger snakket med arrangør Lars Bråten lørdag kveld var han lettet og glad over at alt gikk som planlagt og at så mange tok turen.

– Du kan skrive at det er stinn brakke her i kveld.

Han innrømmer å ha tenkt mye på hva han gjort etter at han hyret inn Vassendgutane til en real bygdefest i bygda si Brandval.

Lars Bråten tok seg tid til et bilde og en kort prat da Vassendgutane gikk på scenen
Lars Bråten tok seg tid til et bilde og en kort prat da Vassendgutane gikk på scenen — Foto: Kai Roger Lindberget

– Jeg har tenkt en del på hva jeg egentlig hadde satt i gang, jeg har jo aldri arrangert en festival eller konsert tidligere. Men jeg fikk noen tilbakemeldinger ganske tidlig av managementet til Vassendgutane om at vi lå godt an med billettsalget, og det har stemt bra, forteller Bråten.

Selv om det var han som hyret inn Vassendgutane, Fredrik Amadeus og Tommy Michaelsen, så vil han også ha fram at dette har vært en dugnad der mange har stilt opp.

– Det har vært en helt fantastisk dugnadsånd, og slik er det på Brandval, folk stiller opp.

Selv med stinn brakke og ting som gikk på skinner, så hadde ikke Lars tid til å slappe av og nyte musikken lørdag kveld.

– I kveld så skal jeg stille opp litt her og der hvor jeg trengs, og så fort siste publikummer er ute av porten skal vi rigge ned scenen. I morgen skal plassen ryddes, og det blir nok litt jobbing i neste uke også.

Men neste fredag tar han seg en velfortjent ferie.

Saken fortsetter etter annonsen

Mat og drikke trengs på festival

En annen som hadde mye å gjøre lørdag kveld var Max Ivan Lindkjølen og hans team på ti personer.

Max Ivan stod for maten på festivalen. Og med seg hadde han blant andre Camilla Lysholm Dalbak (t.v.) og Maxine Lindkjølen (t.h.)
Max Ivan stod for maten på festivalen. Og med seg hadde han blant andre Camilla Lysholm Dalbak (t.v.) og Maxine Lindkjølen (t.h.) — Foto: Kai Roger Lindberget

– Vi har forberedt oss godt, og har med oss mye mat og kan skaffe mer om det trengs. Vi har stekt opp 75 kilo flesk, vi har med oss 1000 burgere, 80 liter med lapskaus og 1500 pølser, og kan hente ytterligere 1500 om det trengs.

– I tillegg selger vi øl og vin, og vinen er fra vår egen vinserie, kunne Max Ivan fortelle.

Publikummere fra hele distriktet

Mitt Kongsvinger snakket med eidskoginger, folk fra Hokåsen og Lundersæter, austmarkinger, odølinger og Kongsvingerfolk i tillegg til mange fra Brandval, og alle var storfornøyde og imponerte over arrangementet på Brandval.

Sindre Nytrøen fra Lundersæter hadde kjøpt seg nye blinkende solbriller på vei inn på festivalområdet.
Sindre Nytrøen fra Lundersæter hadde kjøpt seg nye blinkende solbriller på vei inn på festivalområdet. — Foto: Kai Roger Lindberget

Sindre Nytrøen fra Lundersæter bestilte billett lørdag formiddag.

Jeg bestilte i siste liten, og så at forhåndssalget var stengt kort tid etterpå. I kveld er jeg her med brodern og søstera mi.

Remi og June Dalsjø fra Hokåsen var tidlig ute med sine billettbestillinger.

Remi og June Dalsjø fra Hokåsen møtte på sanger Tommy Michaelsen (t.v.) på festival.
Remi og June Dalsjø fra Hokåsen møtte på sanger Tommy Michaelsen (t.v.) på festival. — Foto: Kai Roger Lindberget

– Vi bestilte billetter allerede i februar. Vi liker musikken og dette arrangementet er helt fantastisk, fortalte de to.

De skulle benytte seg av festivalcampingen på Brandval idrettsplass og hadde bobilen sin parkert der.

Saken fortsetter etter annonsen
Monja Stenseth ( t. v) og May Bråten Lie fra Brandval ville få med seg festivalen på hjemmebane.
Monja Stenseth ( t. v) og May Bråten Lie fra Brandval ville få med seg festivalen på hjemmebane. — Foto: Kai Roger Lindberget

Monja Stenseth og May Bråten Lie bråbestemte seg lørdag for at de skulle gå på festival.

– Vi bor rett borti gata her og kunne egentlig hørt musikken fra verandaen hjemme, men vi ser jo ikke noe da, fortalte May.

Begge var enige i at det var moro at noe slik skjedde på Brandval.

Se flere bilder fra festivalen: