Gjentok suksessen med fullsatt kirke og stående applaus
Søndagens sesongåpning av Klang under kuppelen bød på spektakulær klassisk musikk for en fullsatt kirke.
Etter suksessen for to år siden, inntok Charlie Siem og Håvard Gimse Vinger kirke for andre gang sammen. Med Gimse på pianokrakken bak klaveret og Charlie Siem på sin Guarneri del Gesu-fiolin fra 1735, var det duket for sesongåpning av Klang under kuppelen.

– Det var rett og slett herlig å komme tilbake igjen! Jeg hadde en fantastisk opplevelse sist gang jeg var her, og jeg er veldig smigret over at det ble en fullsatt kirke denne gangen også, at det var så mange som kom for å høre på oss, sier Siem fornøyd til Mitt Kongsvinger etter konserten.
Utsolgt konsert
Berit Billingsø, kantor i Vinger kirke og ansvarlig for Klang under kuppelen konsertene, kunne innledningsvis fortelle publikum at konserten var fullstendig utsolgt allerede på fredag, og at som ansvarlig for konsertserien som nå hadde sin sesongåpning har det vært en drøm med en utsolgt konsert og så fullsatt kirke.
Blant noe av det publikum fikk høre av Siem og Gimse under konserten var velkjente stykker fra Edvard Grieg, Johannes Brahms og John Williams; av sistnevnte med tema fra filmen «Schindlers liste».
– Jeg synes vi hadde et
fint program og noen spennende øyeblikk i musikken, og vi nøt å holde konserten
for alle som hadde møtt opp. Og det er jo det det hele handler om; å ha det
gøy, og å ha en tilfredsstillende opplevelse. Så det var veldig bra, sier Siem.
Gimse er helt enig med Siem.


– Jeg synes det er utrolig gøy at Charlie gidder å bli med hit, og jeg synes det er minst like gøy at så mange kommer og hører på. Det viser at det fortsatt er mulig å samle mange folk til en klassisk konsert. Det er selvfølgelig enda morsommere å spille når det er mange som kommer å hører på. Vi synes det er veldig artig, så dette har vi virkelig gledet oss til, sier Gimse.
Hektiske høstdager og lunsj med Arve Tellefsen
– Mandag blir det hektisk, for da skal jeg besøke familie, og jeg skal møte Arve Tellefsen, som er en felles venn av oss, for lunsj. Så hele dagen går i grunn med på å møte mange kjente. Så er det jo den siste konserten på tirsdag før jeg drar hjem igjen på onsdag, forteller Siem, som også har med seg kona på konsertturnéen.
Gimse på sin side har også timeplanen fullt opp.
– Etter den siste konserten med Charlie på tirsdag skal jeg videre til Sverige for å spille, så jeg har mye jeg må øve på i morgen. Men akkurat nå skal jeg faktisk kjøre Charlie og kona til toget, så vi må nesten forte oss litt, ler Gimse og ser på klokka.



