Markensbluesen inn i gågata
Siden i fjor høst har Johnny Fjeld og Vinger Blues & rock club jobbet med programmet for årets Markensblues, og det er et allsidig program de nå har klart.
Forrige gang Vinger Blues & Rock club arrangerte Markensblues og jubileumskonsert i 2022 hadde de det i et telt ved rådhusplassen. Nå slår de et slag for stasjonssida og Sentrum Syd og legger arrangementet til gågata.
– Vi har valgt å ha det i gågata i år da vi syns det skjer lite på denne sida av byen på kveldstid. Vi ser en endring nå med oktoberfest og en del andre arrangement og det ønsker vi også å støtte, sier Johnny Fjeld, leder i Vinger Blues & rock club.
Han får støtte av sekretær i klubben, Karl Martin Amundsen.
– Klubben er med i Sentrum Syd-gruppa, der vi er en del som driver næring på denne sida av byen. Vi møtes en onsdag i måneden og diskuterer forslag til ting vi kan gjøre for å få fart på denne delen av byen. Det er artig å pushe hverandre litt på hva vi kan få til, sier han.
I gågata er det godt med plass, og klubben håper at det innholdsrike programmet vil trekke mye folk.
– Det er et allsidig program og ligger på et økonomisk nivå som vi kan håndtere. Vi har også et ønske om å gi plass til lokale band og artister, og gjerne yngre, sier Fjeld.

På fredag kveld er det Birgitte Ovlien med band som er først ut på scenen i gågata, mens det på lørdag blir Bråhast, som også er fra Kongsvinger som åpner showet.
Med konserter både fredag og lørdag blir det mange band som skal opptre i Gågata under Markensbluesen.
– Vi har tre band på fredag og tre på lørdag. I tillegg har vi Blues for barna på dagen på lørdag. Det er et gratis arrangement som ble tatt godt imot da vi hadde det sist, forteller Fjeld.
– Det er lagt opp slik at barna kan være delaktige i showet. Det blir tøffe gitarriff og tunge trommer hvor barna selv blir oppfordret til å være med på notene,i tillegg blir det servering av boller og brus, forteller Karl Martin Amundsen.

Fredag kveld kommer også Oslo-rockerne Coctkail Slippers, et jenteband som har spilt siden i 2001. Kvelden avsluttes med et av Norges mest ettertraktede bluesband.
– Da kommer JT Lauritsen & The Buckshot Hunters, og de stiller med full blåserekke, så det kan bli bra trøkk i Gågata, sier Fjeld.
Bråhast starter kvelden på lørdag, og blir avløst av Teencats før svenske The Baskery avslutter kvelden.

Teencats er en norsk Teddy Boy rockn roll og rockabillyband fra Elverum. De har holdt på i mange år og er aktuelle med ny plate rundt de tidene de skal spille i Gågata. Med ny besetning vil nok Teencats rocke Gågata. The Baskery har jeg sett live, og det er ordentlig showband med elementer fra både punk.blues, americana folkrock, bluegrass og country, forteller Johnny Fjeld.
Det er et stort arrangement for klubben og Johnny Fjeld og Karl Martin Amundsen regner med at klubben vil ha 20 til 25 personer i sving i dagene før, under og etter arrangementet.
Billetter til Markensblues er allerede lagt ut for salg på Ticketco og Vinger Blues & Rock club tilbyr både dagspass og to-dagers pass.



