Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Vil synge så kirketaket løfter seg

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Når de to amerikanske gospelmusikerne Angela Primm og Elsa Harris holder konsert i Vinger kirke fredag, så gjør de det sammen med et 60 personer stort prosjektkor med deltakere fra blant annet Austmarka.

Under ledelse av kantor Berit Billingsø har 60 sangere fra ulike kor i hele Glåmdalsdistriktet brukt den siste måneden på å øve til fredagens store konsert i Vinger kirke.

– Til sammen så blir vi over 60 sangere i koret, så det blir kjempegøy. Det er en stor opplevelse å synge sammen med så mange, og å få musisere med ekte gospelstjerner, sier Billingsø.

Konserten kommer til å bestå av framføringer kun med Elsa Harris og Angela Primm, og en del der det store koret deltar.

Billingsø forteller at det har vært stor interesse for å få delta i prosjektet, og at det er sangere med fra hele regionen.

– Noen synger i kor til vanlig, mens mange også ser på dette som en anledning til å teste ut hvordan det er å synge i et kor. Å delta i et prosjektkor er dessuten en perfekt ordning for dem som liker å synge, men som ikke vil binde seg til et kor året rundt, sier Billingsø.

Blant alle de som deltar er det også to sangere fra Austmarka bygdekor

Saken fortsetter etter annonsen
Else-Mari Gusterudmoen Nilsen var også med i 2019 og var tidlig ute for å få bli med i koret også denne gangen.
Else-Mari Gusterudmoen Nilsen var også med i 2019 og var tidlig ute for å få bli med i koret også denne gangen. — Foto: Kai Roger Lindberget

– Vi er to fra Austmarka bygdekor som er med å synger i prosjektkoret, forteller Else-Mari Gusterudmoen Nilsen.

– Dette er så moro, og jeg var også med sist gang Angela Primm og Elsa Harris hadde konsert i Vinger kirke i 2019. Derfor var jeg tidlig ute med å melde min interesse for å få delta denne gangen også, fortsetter hun.

Gusterudmoen Nilsen forteller at det er store kontraster å synge i et så stort kor mot et mindre kor som hun synger i til vanlig.

– Repertoaret er for eksempel er helt annerledes, og selv om vi synger litt gospel på konsertene som bygdekoret har med med Magnolia Jazzband, så blir det noe helt spesielt i et så stort kor, avslutter Else-Mari Gusterudmoen-Nilsen.

Kantor Berit Billingsø har øvd med det store koret i en måneds tid for at alt skal stemme på fredagens konsert.
Kantor Berit Billingsø har øvd med det store koret i en måneds tid for at alt skal stemme på fredagens konsert. — Foto: Kai Roger Lindberget

Konserten fredag er et samarbeid mellom Vinger menighet og stiftelsen Skjærgårds, og er en del av en større Norgesturne som Primm og Harris legger ut på i disse dager.

Saken fortsetter etter annonsen

Det er stor interesse for konserten i Vinger kirke, og kantor Berit Billingsø forteller at det allerede er solgt over 150 billetter til konserten, og at billetter kan kjøpes på kirkekontoret i Kongsvinger eller i døra før konserten.

Da Angela Primm og Elsa Harris besøkte Vinger kirke i 2019 fikk over 300 personer med seg gospelkonserten som blir beskrevet som en konsert der kirketaket nærmest løftet seg da de amerikanske sangerne og prosjektkoret stemte i med gospel. På fredag håper man å kunne gjenta suksessen.