Mitt Kongsvinger
5 minutter lesetid

15-åring viste seg frem for Kongsvinger

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Med knallvær, biler med masse hestekrefter, ødelagte dekk og oppkjørt asfalt var det liten tvil om at det var suksess også i år med drifting under årets utgave av Pit Stop Motor Week.

Tilskuerne samlet seg rundt parkeringsplassen på utenfor Sulland for å se at sjåførene kunne vise frem sine kunster.

Blant sjåførene i dag var det 15 år gamle Kasper Eidsmo Sand fra Sander. Han har en drifting bil som er en Nissan 200sx med en Silvia front. En type som er vanlig spesielt blant driftere i Japan får vi høre. Med rundt 400 hestekrefter under panseret har han nok å holde på med når han er ute på banen, men det er ikke noe problem for Sand.

Kasper Eidsmo Sand var en av sjåførene under torsdagens drifting.
Kasper Eidsmo Sand var en av sjåførene under torsdagens drifting. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

– Dette er en ganske enkel bil å kjøre egentlig, spesielt sammenlignet med andre drifting biler.

Han hadde også bilen i fjor da det ble arrangert Pit Stop Motor Week, men da var han ikke gammel nok til å ha lisens, men den er på plass nå.

– Det var jo litt kjipt å ikke kunne kjøre i fjor, men det var i hvert fall moro å få vist frem i dag da.

Saken fortsetter etter annonsen

Han har allerede kjørt i det som kalles Norwegian Drifting Championship. Selv om det var hans første konkurranse så klarte han å kvalifisere seg til løpet, og endte på en 15.plass.

Kasper Eidsmo Sand fikk også noen nye fans under torsdagens drifting.
Kasper Eidsmo Sand fikk også noen nye fans under torsdagens drifting. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

– Mye bedre enn en berg og dalbane

Under driftingen var det også loddkonkurranse om å få sitte på i en av bilene. En av de som var så heldig å få lov til det Chrisander Aurdahl. Han syns det var veldig stas å få muligheten da han fikk sitte på med Odd Helge Helstad.

– Det var veldig moro, rett og slett en helt utrolig opplevelse, mye bedre enn en berg og dalbane.

Liten tvil om at drifting ga mer smak for Chrisander Aurdahl.
Liten tvil om at drifting ga mer smak for Chrisander Aurdahl. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

Hva tenkte du da du hørte du skulle få sitte på?

– Jeg tror ikke jeg rakk å tenke noe over det før jeg faktisk satt i bilen hvor stort og gøy dette kom til å være.

Saken fortsetter etter annonsen

Aurdahl syns heller ikke det var skummelt å sitte på.

– Nei, men det var nok veldig mye adrenalin.