Blinkskudd gjennom fem tiår
På torsdag åpner en ny utstilling hos Galleri Asbjørn. Tidligere journalist og fotograf Lisbeth A. Chumak har fotoutstilling, og klinker til med verk av både mennesker, dyr og arkitektur.
Utstillingen vil være åpen både lørdag og søndag de neste tre helgene ut august, og for den pensjonerte journalisten og fotografen er det ikke første gangen hun stiller ut sine verk i Asbjørn’s galleri.
Lisbeth har tidligere jobbet i Glåmdalen i 30 år, og tok sin utdannelse ved Fotoskolan i Stockholm på 1970-tallet. Under rektor Christer Strömholm, også kjent som Christer Christian, gikk hun tre år på fotoskolen i Sverige. Lisbeth dyrker fortsatt lidenskapen for fotografering selv om det gamle Hasselblad-kameraet for lengst er byttet ut med et digitalt kamera.
– Hasselblad-kameraet mitt er virkelig en Rolls Royce av et kamera, sier Lisbeth der hun sitter avslappet i en gyngestol fra Galleri Helga’s dager. Alle møblene i Galleri Asbjørn er derfra, til og med pianoet.
– Jeg har nok lurt på om jeg skal dra i gang den gamle Hasselbladen igjen altså, men jeg har ikke tilgang på noe mørkerom. Så det blir ikke noe sånt type arbeid lenger, men det savner jeg egentlig litt, forteller Lisbeth.
Hennes fotoutstilling i Galleri Asbjørn er en god blanding av alt som er, og selv om denne fotoutstillingen ikke har noe spesielt tema håper hun at mange vil ta turen innom galleriet for å se på kunstverkene.
– Men jeg liker godt å fotografere bygninger og arkitektur, så det blir en litt retrospektiv sak egentlig, og mye svart-hvitt. Og noen folk fra gamledager. Og så elsker jeg spesielt katter, egentlig alt som går på fire bein, sier hun lattermildt, og avslutter med å fortelle litt mer om de interessante historiene bak hvert bilde på veggen.



