Feirer Elvis med stor konsert
På dagen 90 år etter at han ble født, skal kongen av rock ‘n roll feires i Rådhus-Teatret.
Elvis-fans bør holde av datoen 8.januar 2025, da ville Elvis Presley ha fylt 90 år og det skal feires i Rådhus-Teatret.
For The Heart Band, et Elvis-hyllest-band med 14 sangere og musikere på scenen, feirer samtidig 10 års jubileum, og den festen blir på Kongsvinger.
– Det stemmer, vi gjorde vår aller første konsert i festsalen på rådhuset i Eidskog på 80- årsdagen til Elvis, sier Håkon Hauer, stifter og en av flere vokalister i storbandet.
For The Heart Band prøvde først også å sette opp jubileumskonserten i rådhuset på Skotterud, men det var bortleid.
– Vi ble tvunget til Kongsvinger fordi vi ikke har lokaliteter nok i Eidskog, sier Håkon og ler før han legger til:
– Jeg skal booke opp 8.januar 2035, da Elvis fyller 100 år, i rådhuset på Skotterud allerede nå for å være sikker, flirer han.
Storbandet har også tidligere underholdt i Kongsvinger, så sent som i oktober 2023 spilte For The Heart Band nesten så taket lettet i en fullsatt Vinger kirke. Og noe mindre trøkk skal det ikke bli i Rådhus-Teatret, forteller Håkon.
– Når vi opptrer i kirker, så spiller vi mye gospel, men det styrer vi mer unna på slike konserter som i Rådhus-Teatret. Men som Elvis alltid har gjort på sine konserter, så tar nok vi også med noe gospel.
Håkon Hauer som startet For The Heart Band har en forkjærlighet for sen Elvis-musikk, og det vil også være mye fra den epoken som kommer til å stå på repertoaret i januar neste år.

– Jeg har alltid hatt sansen for det Elvis gjorde fra 1968 og utover på 1970-tallet, det blir mye fra den perioden i showet, sier Håkon.
I løpet av de ti årene bandet har eksistert har de blant annet spilt med Elvis Presleys mangeårige pianist Glen Dee Hardin. Bandet har også vært i USA for å holde konsert i Nashville.
På grunn av bandets størrelse og mange musikere med egne prosjekt har For The Heart Band gjort seks til åtte show årlig har Håkon Hauer fortalt avisa i et tidligere intervju.
Men i anledning jubileet er det planlagt en liten turné på sju konserter på nyåret. Konserten i Rådhus-Teatret i Kongsvinger 8. januar og en gospelkonsert i Vestmarka kirke 12. januar blir stoppesteder i vårt distrikt.
Også et tidligere bandmedlem stepper inn igjen i forbindelse med jubileet.
– Vår gamle pianist Ole Kristian Ruud gjør et lite gjestespill i bandet i anledning jubileet, sier Håkon og forteller mer om konserten:
– Vi har også med oss flere gjesteartister denne kvelden. Birgitte Ovlien, kjent fra Birgitte and The Dusty Trails skal delta, vi har med oss New Generation, et ungt band fra Eidskog. Og vi har fått med oss Anne Karin Odden, en fantastisk vokalist fra Rena. Også har vi spurt Øivind Roos om ikke han kan være konferansier for konserten i Kongsvinger.
Billetter til konserten 8. januar 2025 er allerede ute for salg og kan kjøpes på nettsiden til Rådhus-Teatret.
Elvis Aaron Presley
Elvis Presley ble født 8. januar 1935 i byen Tuledo i staten Mississippi. Hans musikalske karriere strakk seg over tre tiår, fra tidlig 1950 tall og frem til han døde som 42 åring i 1977. Kongen av rock n roll skal ha spilt inn mer enn 700 låter og solgt mer enn 500 millioner plater verden over. I tillegg til sin karriere som artist, spilte Elvis også inn 31 spillefilmer.
Foto: AP Photo/NTB



