Mitt Kongsvinger
5 minutter lesetid

Inviterer til teater om viktig tema

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Vold i nære relasjoner har fått stadig mer fokus de siste årene, og gjennom teater håper Sigrid Heggenes Anuglen, Martin Høgberget og Harald Engan å vise frem problematikken.

– Det er dessverre nødvendig å ta opp et slikt tema, forteller Engan og Høgberget.

Onsdag spiller de forestillingen «Lillebjørn» foran åpent publikum i kultursalen på KUSK, hvor temaet bygger på nettopp vold i nære relasjoner. Til denne forestillingen vil alle være velkommen.

– Vi vet at det også kan være veldig vanskelig å si ifra på egenhånd. Vi har et ønske om å opplyse folk og si ifra at det finnes folk man kan prate med i forbindelse med vold i nære relasjoner. Kanskje man også kan få øynene opp for det som skjer rundt noen med en slik forestilling.

Harald Engan spiller rollen som faren i stykket.
Harald Engan spiller rollen som faren i stykket. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

Redd for grønne øyne

Hovedpersonen (Sigrid Heggenes Anuglen) i stykket blir utsatt for vold fra sin far. Gjennom den drøye femti minutter lange forestillingen så følger vi hvordan dette påvirker henne, og ikke minst, hvor vanskelig det kan være å dele sine opplevelser med andre mennesker.

I en liten sal som i kultursalen på KUSK så kommer man tett på karakterene, og man blir dratt godt inn i den gripende historien.

To dager med forestilling

Det er ikke bare onsdagens forestilling som er på planen, men Lillebjørn skal også bli spilt foran alle tiendeklassingene som går på KUSK.

Saken fortsetter etter annonsen

– Vi håper på at vi kan få ungdom til å snakke mer om det. Det kan hjelpe på kort sikt, men også kanskje i fremtiden, sier Høgberget.

Etter forestillingene skal de også ha en kort prat med elevene og også med helsesøster på skolen. Dette for å få elevene til å tenke videre på det de har sett.

– Vi har ikke lyst til at elevene skal bare gå videre uten å ha gjort seg opp noen tanker. Forhåpentligvis så prater elevene mer med hverandre om problematikken dersom vi tar det opp i plenum først, Engan.

Om sommeren går mye av tiden til Oberst Krebs og de skotske spionene, Martin Høgberget (t.v.) og Harald Engan, da også gjerne det som skjer bak scenen. De syns det derimot også er morsomt å prøve seg i noen helt andre roller.
Om sommeren går mye av tiden til Oberst Krebs og de skotske spionene, Martin Høgberget (t.v.) og Harald Engan, da også gjerne det som skjer bak scenen. De syns det derimot også er morsomt å prøve seg i noen helt andre roller. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

De understreker derimot at problematikken er såpass viktig at de håper at det er flere foreldre som også tar turen på onsdagens forestilling.

– Det er også viktig å vise frem til foreldene også. Derfor har vi også slagordet: til ungdom, for ungdom, men like viktig for de voksne.

Saken fortsetter etter annonsen

Engan, Høgberget og Anuglen håper også på at dette kan bli noe de skal jobbe med i lenger tid fremover. De har søkt om midler til den kulturelle skolesekken, og har et ønske om å vise forestillingen til elever rundt om i hele landet.

– Vi håper at dette bare er starten, og at vi kanskje kan få muligheten til å vise frem stykket over hele landet.