Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Koseprosjekt ble til utgivelse

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Ei tvilsom dame, savnet etter hjembyen Kongsvinger og en sommerlig sang om piknik ved Glomma er hva lytterne får servert når trioen Fredrik, Mats og Roger gir ut ny musikk 14. juni.

Fredrik Hovland, Mats Gullikstad og Roger Græsberg har kjent hverandre i mange år, og spilt med hverandre fra tid til annen, men aldri gitt ut musikk sammen. Og det var egentlig heller ikke planen da de møttes for å spille litt sammen i fjor sommer.

– Egentlig skulle vi bare ha det hyggelig og spille litt sammen en sommerdag i fjor. Fredrik og Mats hadde skrevet hver sin låt, og da måtte jo jeg også gjøre det samme. Og etter å ha hørt på resultatet ble vi enige om å spille det inn, forteller Roger.

Raskt utviklet prosjektet seg til det Roger omtaler som et «koseprosjekt» der alle tre har bidratt til å gjøre hverandres låter bedre. Hver av musikerne har skrevet sin låt, og underveis har de andre kommet med synspunkter og ideer for å løfte musikken.

Og resultatet har blitt til de tre låtene (Hu er som en) Fyrstikk av Fredrik Hovland, Kongsvinger av Mats Gullikstad og Glomma av Roger Græsberg som vil være tilgjengelig på strømmetjenester fra fredag 14.juni.

Fredrik serverer sin boogierocker (Hu er som en) Fyrstikk, en låt om en spesiell dame. Mats skriver om savnet etter Byparken, Creutz og Capricorn i Kongsvinger, mens Roger leverer sommerlåta Glomma, som tar lytteren med ned til en piknik ved Glommas bredd en sommerdag.

– Vi bestemte oss for at den som har skrevet låta er vokalist på låta, ellers har vi bidratt alle tre, sier Roger.

Saken fortsetter etter annonsen
De tre låtene trioen Fredrik, Mats og Roger gir ut er tilgjengelig på strømmetjenester fra 14. juni.
De tre låtene trioen Fredrik, Mats og Roger gir ut er tilgjengelig på strømmetjenester fra 14. juni. — Foto: Unnveig Aas

Nesten alt av instrumenter som benyttes på de tre låtene trakteres av Fredrik, Mats og Roger.

– Ingen av oss er gode nok på trommer, så der har vi fått god hjelp av Anders Damås, også har vi fått hjelp av Andreas Aarskog på piano, forteller Roger.

Innspillingen av tre-retteren er gjort i hjemmestudioet til Roger.

– Vi har først lagd et arrangement og deretter lagt på med nye lag med instrumenter og lyd, forteller Roger.

Han forteller om et prosjekt med mye moro og en overflod av ideer.

Saken fortsetter etter annonsen

– Det har vært lave skuldre og mye moro, og ikke minst så har vi fått mange gode ideer underveis.

– Betyr det at det kan komme noe mer fra dere?

– Du skal ikke se bort i fra at det kan komme mer fra oss. Vi har i hvert fall sagt at vi skal møtes for å lage mer musikk. Vi har i hvert fall lyst til å opptre for publikum etter hvert, så en konsert i Kongsvinger hadde vært moro, avslutter Roger Græsberg.