Vind og sol i Vinger kirke
Sinikka Langeland Ensemble tonesetter tekst av Nobelprisvinneren Jon Fosse. Nå kan musikken oppleves i Vinger kirke.
Sinikka Langeland Ensemble har høstet strålende kritikker i både norske og internasjonale medier for sitt nyeste album Wind and Sun, der ensemblet tolker tekster av Nobelpris-vinneren Jon Fosse, og det har blitt sagt at Langeland og Fosse er en vinneroppskrift.
– Jeg har dukket ned i religiøse folketoner i 20-30 år. Det hjalp når jeg skulle sette musikk til Fosses tekster. De er ekstensielt nærmere, mer åpne, for folk flest enn de gamle salmene, sier Sinikka til Mitt Kongsvinger.
Førstkommende søndag kommer Sinikka Langeland Ensemble til Vinger kirke som en del av kirkekonsertene Klang under kuppelen.
Arrangør Berit Billingsø forteller at denne konserten er et samarbeid med Glåmdal Jazzklubb og at ensemblet som kommer består av topp jazzmusikere fra norsk musikkliv.
Ensemblet består av kjente musikere som trompetisten Mathias Eick som ofte har opptrådt med Jaga Jazzist og Trondheim Jazzorkester, han har også medvirket på innspillinger med Turboneger, Dum Dum Boys, Motorpsycho og Bigbang.
Tore Brunborg på saksofon spilte tidligere i bandet Mazqualero og vant tre Spellemannpriser med dem. Han har også medvirket sammen med Arild Andersen og hans musikk til Kristin Lavransdatter som ble fremført til OL på Lillehammer. I dag er han medlem av Jazzkvartetten Moment.
Mats Eilertsen på kontrabass har sin egen trio som heter Mats Eilertsen Trio som fikk Spellemannprisen i 2019 i klassen Jazz. Han ble også tildelt Buddyprisen av Norsk Jazzforum i 2022.
Trommeslageren Markku Ounaskari har medvirket på en rekke innspillinger, blant annet på flere med Sinikka Langeland.
Sinikka Langeland fra Grue synger og tolker Jon Fosses tekster og spiller kantele. Hun er tidligere tildelt Finnskogprisen og har også mottatt den høythengende Edvard-prisen i klassen musikk i grenseland.
Konserten med Sinikka Langeland Ensemble er i Vinger kirke søndag 17. november klokka 19:00.



