– Jeg var nervøs, men det gikk bra
Her står en strålende fornøyd Pål-Erik Berntsen. Radio Kongsvingers 40-årsjubileum gikk uten støy på linja.
Søndag kveld fant rundt 250 mennesker veien inn i Rådhus-Teatret for å markere at det er 40 år siden Kongsvinger ble en nærradio-by.
Etter en drøyt to timer lang vandring i tidliigere radiotider, kunne daglig leder, Pål-Erik Berntsen, puste lettet ut.
–Jeg har innimellom hatt høy puls de siste dagene, det skal innrømmes. Da har det vært godt ha med Øyvind Roos. Han har bedt meg slappe av, for dette har vi kontroll på, sier Berntsen.

Han var korrekt antrukket i dress og slips. Det siste er det ikke ofte Berntsen har på seg.
– Nei forrige gang var da KIL rykket opp i 2010, men det er ikke det samme slipset jeg bruker, undertsrreker han.
Øyvind Roos, med lang fartstid som programleder og bidragsyter for nærradioen, var kveldens konferansier. Det musikalske startet med VM-trosserne og ble avsluttet med opppfyllelsen av Berntsens åtte år gamle drøm: å få Trond Erics på scenen under et Radio Kongsvinger-arrangement.
Mye er sagt og gjort gjennom 40 år med nær-og lokalradio. Odd Ragnar Lund fortalte publikum om starten i 1984.
– Vi hadde prøvesendinger under vårmarken. Det ble en suksess. Så fikk vi orden på papirmølla og den første sendingen med konsesjonen i orden var 1. september, fortalte han. Deler av studio ble gjort ferdig underveis i sendingene.

Dugnadsånden preget den første tiden, og var helt avgjørende for at Radio Kongsvinger ble en realitet. Erik Fagernæs, Lorentz Moe, Ernst A. Lersveen, Odd Ragnar Lund. Ingrid Andersen, Lars Ola Sanderlien og Torbjørn Tjernsberg var alle sentrale i starten.
Trond Norum er en annen kar med lang fartstid. Han sto blant annet bak en serie om Beatles på snaut 500 episoder, som er blitt sendt av mange nærradioer rundt om i landet.
Opp gjennom årene har nærradioen spilt en viktig rolle som informasjonskanal. Ikke minst under storflommen i 1995, da de var helt sentrale for å nå ut til folk med raske og korrekte nyheter om utviklingen de dramatiske vårdagene for 29 år siden.

I løpet av forestillingen søndag ble det gjenhør med mye artig radio-nostalgi, ikke minst Erik Fagærnes med sendinger fra Radio Hernesmoen. Noen av smakebitene vi ble servert ville nok skapt en smule debatt hvis de hadde blitt sendt ut til folket i dag.
Her er en smakebit:
«Banka i Odalen trenger nye ansatte til minibankene. De som søker kan ikke være over 120 centimeter. Det må være bra for minstepensjonistene».
Uansett, gratulerer med 40-årsdagen, Radio Kongsvinger!



