– Skaper usikkerhet for alle som bor her
Austmarka Utvikling reagerer med fortvilelse på forslaget om å avvikle skoletilbudet i Kongsvingers nest største bygd.
Lise-Mette Bekkengen, leder i Austmarka Utvikling har tidligere gitt beskjed om at de ønsker seg frabedt å være innsparingspost i hvert eneste budsjettforslag fra kommunedirektøren.
– Dette skaper usikkerhet for elever, foreldre, lærere og de som eventuelt vurderer å flytte til Austmarka. Når det eneste man leser om Austmarka i avisene er at skolen kan bli nedlagt så skaper ikke det noen lyst til å flytte hit, sier hun og fortsetter:
– Skal man ha en levende bygd må man ha visse tjenestetilbud.
Hun har fulgt med på kommunedirektørens presentasjon og stiller seg undrende til flere ting i forslaget.
– Vi ser at kommunedirektøren vil flytte barneskoletrinnet ved Austmarka barne- og ungdomsskole til Roverud. Det er en halv mil lenger en vei å kjøre fra Austmarka til Roverud enn fra Austmarka til Kongsvinger. Hva har man tenkt, sier Bekkengen og fortsetter:

– Og hva med de barna som benytter seg av SFO på Austmarka og har foreldre som jobber på Austmarka eller i Eidskog, skal de foreldrene måtte kjøre til Roverud for å hente barna sine, undrer Bekkengen.
Hun viser også til at Austmarka ungdomsskole tar imot elever fra KUSK.
– Meg bekjent så tar Austmarka barne- og ungdomsskole også imot elever som ikke trives på en storskole som KUSK. Burde ikke kommunen beholde denne muligheten for å unngå fremtidig utenforskap.
Til sist spør hun hva kommunen vil gjøre med en nedlagt skole.
Det koster å ta vare på et tomt bygg også, det må vel stå på noe strøm og det må vedlikeholdes, jeg skulle gjerne sett regnskapet på hvordan man har kommet frem til at dette er rett løsning.
Lederen for Austmarka Utvikling mener kommunen ikke må spare seg til fant, men tenke offensivt.
– Vi burde heller satse på å bli en så bra kommune at folk ønsker å bo her og dermed øke innbyggertallene og på den måten inntektene. Det er for defensivt å kutte utgifter. Vi må tørre å være fremoverlente.
I tiden fremover vil Austmarka Utvikling jobbe for at politikerne skal gå for en annen løsning enn kommunedirektørens.
– Vi har avtalt møter med andre tettsteder i kommunen og vi kommer til å henvende oss til kommunepolitikerne i tiden fremover, avslutter Bekkengen.



