Mitt Kongsvinger
3 minutter lesetid

Ble Norgesmester etter uventet seier

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Lørdag kveld nådde Patrick Larsen (21) målet sitt om å vinne Norgesmesterskapet for stallansatte.

– Det var veldig gøy. Jeg forventet ikke en seier i det siste løpet, forteller Patrick Larsen.

Selv om dansken foretrekker overlegne seiere, så var det en jevn kamp i årets mesterskap. Her møtte han andre stallansatte, som jobber hos profesjonelle travtrenere rundt om i landet. Mesterskapet består av tre løp, hvor deltagerne trekker hvilken hest de skal kjøre i løpet.

– Jeg var heldig med hvilke hester jeg trakk. Første løpet gikk bra, men det så mørkt ut etter det andre NM-løpet. Da fikk jeg hesten som var tippet favoritt, men det ble en sjuendeplass. Den tar jeg på min kappe, forteller Larsen.

I tredje løpet trakk Larsen hesten Vertigo Safir. Selv om oddsen ikke var på deres side, tok Larsen seieren i det siste NM-løpet. Det var jevnt mellom deltagerne, så selv etter seieren var ikke Larsen sikker på om han hadde tatt NM-tittelen.

Saken fortsetter etter annonsen
Larsen har tatt 89 seiere i løpet av sin karriere.
Larsen har tatt 89 seiere i løpet av sin karriere. — Foto: Marie Thue Humborstad

Larsen er ansatt hos Kim Pedersen på Kløfta, og er medlem av Brandval og Kongsvinger travlag. Han er fornøyd med årets prestasjoner.

– Nå har jeg vunnet Thor Tholsens minneløp og tatt NM-tittelen. Det er vel det største man kan vinne som stallansatt, sier Larsen.

Når han blir spurt om han har et nytt mål i kikkerten må han tenke seg litt om.

– Nja, nå jeg har vel gjort det jeg skal, skøyer Larsen, før han legger til at det neste målet er nok å avslutte 2024-sesongen med flest løp kjørt og flest seiere som stallansatt. Han er en travel kusk, og starter allerede på Bjerke tirsdag kveld.