Mitt Kongsvinger
5 minutter lesetid

Den voldsomme økningen av Gjemselund-leie ble stoppet

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Kommunen ønsket å øke KIL Toppfotballs leiepris på Gjemselund med 700 prosent. Nå er den kraftige leieprisøkningen stoppet. – Jeg er glad for at vi fikk stoppet dette, for sånn kan ikke kommunen opptre mot en samarbeidspartner, sier Høyre-representanten Halvor Westye Egeberg.

Onsdag ble saken behandlet i komité for miljø- og samfunnsutvikling. Kommunedirektørens innstilling var at kommunen skulle kreve KIL Toppfotball 910.000 kroner i leie for Gjemselund og stadionlokaler, samt at drift av hovedbanen i januar og februar i sin helhet skulle bekostes av KIL Toppfotball. I realiteten ville dette påført KIL Toppfotball en ekstrakostnad på godt over en million kroner. Under komitemøtet gikk Høyre-politikeren Egeberg rett i angrep, og fikk sine kollegaer til å innse hvilket selvmål det ville være om kommunedirektørens forslag ble vedtatt.

Pussig at man ble overrasket

– Vi politikere gjorde det vanskelig for administrasjonen da vi sa til dem at de skulle gå i dialog med KIL Toppfotball om en ny samarbeidsavtale, før posisjonen deretter med sitt knappe flertall vedtok en ramme som tilsa en økning 1,3 millioner kroner. Det er en veldig merkelig måte å gjøre det på. Jeg synes det er ganske pussig at man likevel ble overrasket over at man ikke har kommet i mål med en ny samarbeidsavtale. For det blir ikke noe samarbeid ut av en slik prisøkning, sier Egeberg, som klarte å få med seg komiteen på å snu i saken om leie av Gjemselund.

Pensjonistpartiets Eirik Ross var den eneste som stemte for administrasjonens forslag om en økning av leieprisen på 700 prosent, et forslag som med overveldende flertall altså ble skrotet.

– Det fine med dette møtet er at jeg føler alle erkjente at slik kan vi ikke holde på. Jeg vil berømme posisjonen for at de også innså dette, sier han.

Saken fortsetter etter annonsen

Sendte saken tilbake

Opposisjonen, bestående av Høyre, Fremskrittspartiet, Senterpartiet og Venstre foreslo å be kommunedirektøren videreføre den nylige avsluttede samarbeidsavtalen, med et tillegg om årlig indeksregulering – og at en slik forlenget avtale vil gjelde frem til enighet er oppnådd om en helt ny samarbeidsavtale, eller frem til et mulig salg av Gjemselund er avklart. Dette fikk de ikke posisjonen med på, som i stedet fikk flertall for et nytt forslag de fremmet i møtet. Vedtaket går ut på at Kongsvinger kommune jobber videre med å få en konstruktiv dialog med KIL Toppfotball om en samarbeidsavtale. Kommunedirektøren får mandat til å forhandle samarbeidsavtale uten de økonomiske føringene som ble vedtatt i budsjettet. Eventuell alternativ finansiering i budsjettet løses i saken når forslag til ny avtale fremmes for kommunestyre.

Saken blir nå oversendt til formannskapet, før den endelige avgjørelsen blir tatt i kommunestyret.

Viktig aktør for Kongsvinger

– Jeg er glad for at vi kom frem til to ganske likelydende forslag, som egentlig sier mye av det samme. Vi i opposisjonen kopler det i større grad til en mulig avtale om salg av Gjemselund, slik at det vil fungere som en slags motivasjon for kommunen, at enten får vi til en god samarbeidsavtale, eller det aller beste som hadde vært om vi kunne spare oss for mellom 6 og 8 millioner i årlige kostnader ved å selge stadion. Vi sier at man nå må gå i nye forhandlinger helt uten rammer, og så får vi håndtere det budsjettmessig i etterkant. KIL er en kjempeviktig aktør for Kongsvinger, for vekstutvikling her, vårt omdømme, og vi må ikke glemme at det har stor betydning for utviklingen av breddeidretten i Kongsvinger, slår Egeberg fast.

Saken fortsetter etter annonsen

– Uhørt av varaordføreren

Selv om det nå i komiteen for miljø- og samfunnsutvikling er enighet om at kommunedirektøren skal gå i ny dialog med KIL Toppfotball om en samarbeidsavtale, kommer Egeberg med et hjertesukk etter å ha lest varaordfører Helge Thomassens (Pensjonistpartiet) leserinnlegg, på vegne av posisjonspartiene, i Glåmdalen tidligere i uken. Der antydet varaordføreren at KILs gode økonomistyring og -resultater skyldes at kommunen har gitt dem for gode vilkår.

– Jeg synes det er uhørt at han som varaordfører harselerer med at KIL Toppfotball er en veldreven klubb økonomisk.