Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

– Det gleder meg aller mest når jeg hjelper noen andre få sin første fisk

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Fisking har blitt mer populært, og det har blitt flere fine plasser å fiske. Henrik fra Jaktia har gode tips til de som vil prøve seg i sommer.

På Jaktia henger fiskeutstyret på rad og rekke, i alle farger man kan tenke seg. Det blir fort en jungel for de som ikke har så mye kunnskap om fisking, men Henrik Harbosen har flere gode råd.

Her kommer fiskene i alle slags type farger.
Her kommer fiskene i alle slags type farger. — Foto: Marie Thue Humborstad

– Det er viktig å vite hva du skal bruke, og når du må bruke det. Utstyret må fort tilpasses hva slags sesong man er i. Temperaturen på vannet kan også være viktig å ta hensyn til, forteller Harbosen.

På sommeren funker god gammeldags mark og dupp godt. Naturlige farger på kroken er også bedre i denne sesongen. På våren lønner deg seg å bruke sterke farger. Hvis man vil ha stor gjedde på kroken, så vet Harbosen hva man må se etter.

– Hvis du skal ha stor gjedde, bør du fiske i dypt vann. Det er der de holder til.

Han syntes et er viktig at folk kjøper utstyr de har økonomien til. Hvis man er usikker, så tilbyr Jaktia kick-off på fisking. Dette er et arrangement hvor nybegynnere kan lære av mer erfarne fiskere. Her får man bli med ut på båt, og fiskere fra Norgestoppen stiller opp.

Saken fortsetter etter annonsen

Harbosen har også gode tips til hvor man kan ta fisketuren.

Nordfossen på Brandval sier han er et familievennlig sted, som er lett å komme til. Her får man tak i både abbor, ørret og gjedde.

Han anbefaler også Varaldskogen, hvor Kongsvinger jakt og fiske har lagt ned en stor innsats. Her er det rullestolramper, og man kan også låne seg en båt.

Saken fortsetter etter annonsen
Det er flere ulike merker man kan kjøpe fiskeutstyr fra.
Det er flere ulike merker man kan kjøpe fiskeutstyr fra. — Foto: Marie Thue Humborstad

Selv syntes Harbosen at folk ikke må være redd for å spørre om hjelp. Han skryter av at flere fra Ukraina ha vært innom, og spurt om alt de har lurt på når det gjelder å fiske.

– Jeg selv fisker for å få koble av. Det som gleder meg aller mest, er å hjelpe noen andre få sin første fisk, sier Harbosen.