Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Åge kommer til Kongsvinger

Åge Aleksandersen skal ha to bokbad i Norge i høst. Det ene blir på Vinger Hotell i november.

Pianoforte stuper i det: Lørdag 1. november blir det bokbad på Vinger Hotell med Åge Aleksandersen og Levi Henriksen. Tidligere i høst ga de to ut boken «Lørdagsbarn – historien om sangene». Der forteller artisten om bakgrunnen for 21 av låtene han har skrevet gjennom seks tiår.

Herlig dugnadsånd

– Vi i Pianoforte har tenkt at vi skulle ha flere tilbud enn musikk. Sammen med Levi har vi flere forfattere på blokka, men at vi skulle få Åge hit er utrolig morsomt. Det hadde ikke vært mulig uten Levis hjelp, sier Håvard Gimse.

Han forteller at en herlig dugnadsånd gjør det mulig for Pianoforte å gjennomføre et såpass stort arrangement. De får også god hjelp av forlaget bak utgivelsen, Gyldendal.

– Vi har tenkt å ha bokbadene i våre egne lokaler i Øvrebyen, eller i Arsenalet på Festningen, men når vi får et så stort navn hit den første gangen, måtte det bli Vinger Hotell. Rådhus-Teatret passer ikke til et slikt arrangement mener Gimse.

Spiller selv samme dag

Han har opp gjennom årene deltatt på flere større arrangementer, hvor også trønderrockeren har opptrådt.

Håvard Gimse gleder seg til bokbadet med Åge Aleksandersen og Levi Henriksen.
Håvard Gimse gleder seg til bokbadet med Åge Aleksandersen og Levi Henriksen. — Foto: Marie J. Mørch

– Jeg har spilt mye sammen med Arve Tellefsen, og da har jeg møtt Åge noen ganger. Han er en veldig hyggelig person. Jeg er jo vokst opp med musikken hans og har veldig sansen for ham, sier pianisten.

Saken fortsetter etter annonsen

Gimse forteller at det ikke er sikkert han får med seg seansen i hjembyen.

– Jeg skal spille en konsert et helt annet sted i landet den dagen. Vi får se hva som er mulig å få til, sier pianisten.

I september avsluttet Åge & Sambandet et langt liv på veien med tre utsolgte konserter på Lerkendal. På turneen spilte de også på Brandvalfestivalen i begynnelsen av juli. Nå kommer han tilbake til Kongsvinger.

Tar med gitaren

– Vi er heldige som har fått ham hit. Ifølge datteren skal han kun ha to bokbad. Det ene på Vinger Hotell. Det er ikke bekreftet hvor det andre skal være. men det blir ikke i Oslo er jeg blitt fortalt, sier Gimse.

200 billetter legges ut for salg til arrangementet den første lørdagskvelden i november. Bokbaderen er en annen trønder, forfatteren og journalisten Otto Ulseth, som har kjent Åge i mange år.

Saken fortsetter etter annonsen

– Når det gjelder billetter, er det førstemann til mølla som gjelder. De er lagt ut for salg nå, forteller Gimse til Mitt Kongsvinger fredag kveld.

Er det kun bøker han tar med seg til Kongsvinger om tre uker?

– – Åge sier han tar med gitaren for å «klimpre» litt, forteller en engasjert Gimse.