Rockekongen leverte en uforglemmelig konsertopplevelse på Brandval.
Finnes det noen bedre å måte starte en festival enn å ha kongen av norsk rock, Åge Aleksandersen og sambandet på deres abdiseringsturne?
Få band har et så sterkt repertoar at de kan starte med en så kruttsterk låt som Levva livet og allikevel ha mer enn nok på lager. Under Åge og sambandets siste turne er det nettopp det de har gjort, og de slo også til med klassikeren som første låt også på Brandval.
Hovedpersonen selv har rukket å bli 76 år gammel, men da han entret scenen på Voldsløkka forrige helg var det ikke mange som la merke til at han har passert vanlige pensjonsalderen og vel så det.
Full trøkk
Det var det nok heller ikke mange som la merke til da han tok med seg sin avskjedsturné til Brandval fredag kveld. Konserten i Oslo fikk en rekke gode kritikker og energinivået hadde bandet tatt med seg fra storbyen til bygda.
Han har gjort det i mange år, men gleden for å spille på scenen er der fortsatt for Åge Aleksandersen. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
Foran rundt 2500 personer holdt de det gående fra starten av Levva livet og godt over to timer senere. Og det uten å ta pause. Med en gang en sang er ferdig så setter de i gang neste. Det er slikt de spiller, og slikt de alltid har gjort. Det gjør det derimot ikke noe mindre imponerende.
For at det da skal være liv må også publikum kunne være med på notene, og det var de så absolutt. Låtene er åpenbart godt kjent, for allsangen runget over plassen utenfor jokeren, og folk i alle aldre sang med til «Lys og varme», «Dains med Dæ», «Fire pils og en pizza» og «Min dag» for å nevne noen. Det var rett og slett festivalstemning på Brandval.
Saken fortsetter etter annonsen
Stort område og stor scene
Det var nok mange som stusset da Lars Bråten kunne kunngjøre at Åge & sambandet skulle spille på Brandvalfestivalens første dag. Bråten selv fikk ikke billetter selv til Lerkendal, så da tok han heller tak og fikk de til Brandval. For første, og aller mest sannsynlig siste gang.
For å ta imot rockens konge og Hellbillies lørdag så har festivalområdet blitt utvidet til å være større enn det noen gang har vært. Med en 200 kvadratmeters scene fikk også bandet nok av plass til å boltre seg på.
Bråten har vært spent en god stund før fredagens konsert satt i gang.
– Nå kan jeg endelig senke skuldrene, sa han til Mitt Kongsvinger.
Han var kort og presis i sin beskrivelse av festivalens første dag.
Saken fortsetter etter annonsen
– Det her ble jævlig bra.
Lars Bråten er godt fornøyd med første dag gjennomført. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
Nå gleder han seg til lørdagens konsert. Da er det Harwester som skal varme opp for Hellbillies som er på planen for festivalens andre dag.
– Det er fortsatt billetter igjen, så det er bare å ta turen lørdag, er oppfordringen fra festivalsjefen.
Se bildene fra første dagen av Brandvalfestivalen:
Tommy Michaelsen fikk æren av å varme opp for Åge & sambandet. — Foto: Vegard Lien BønøgårdRikard Olsen og Isabell Johnsrud. — Foto: Vegard Lien BønøgårdEn av klassikerne som ble spilt i løpet av kvelden. — Foto: Vegard Lien BønøgårdGeir Hamre, Tom Arne Trosholmen, Remi Olsen og Anne Sæther. — Foto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien Bønøgård– I Oslo var det Bjørn Eidsvåg som varmet opp for Åge. På Brandval gjør man det litt annerledes, sa Tommy Michaelsen fra scenen. — Foto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdDet var mange som ville få med seg Åge & sambandet på Brandval. — Foto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdDet skjer nok ikke igjen at Åge & sambandet spiller på Brandval, så da er det er greit å få forevige øyeblikket. — Foto: Vegard Lien BønøgårdNoen fant seg plasser med utsikt. — Foto: Vegard Lien BønøgårdDet er vel sjelden har vært så mange på Brandval. — Foto: Vegard Lien BønøgårdMed en 200 kvm scene og to storskjermer er det et imponerende skue på plassen utenfor Jokeren. — Foto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdSkjalg Raaen og Gunnar Pedersen. — Foto: Vegard Lien BønøgårdGunnar Pedersen. — Foto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien Bønøgård Foto: Vegard Lien BønøgårdSkjalg Raaen fikk publikum i gang. — Foto: Vegard Lien BønøgårdPublikum var med på notene under fredagens konsert. — Foto: Vegard Lien BønøgårdSkjalg Raaen klarer fint å lage show på egenhånd. — Foto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdÅge & Sambandet. — Foto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdIngen tvil om at Bjørn Røstad hadde fredagens beste outfit. — Foto: Vegard Lien BønøgårdMorten Skaget kan sakene sine godt. — Foto: Vegard Lien BønøgårdRapperen Jørgen Nordeng var også med på konserten og sang sangen «Gud var ikke der» som er en av sangene på den nyeste plata til Åge & Sambandet. — Foto: Vegard Lien BønøgårdFoto: Vegard Lien BønøgårdÅge Aleksandersen. — Foto: Vegard Lien BønøgårdÅge Aleksandersen. — Foto: Vegard Lien BønøgårdBjørn Røstad og Terje Tranaas. — Foto: Vegard Lien BønøgårdÅge Aleksandersen. For første og siste gang på Brandval. — Foto: Vegard Lien BønøgårdEtter at de har spilt sine konserter i september takker Åge og Sambandet for seg. — Foto: Vegard Lien BønøgårdMorten Skaget. — Foto: Vegard Lien BønøgårdDet kan bli slitsomt for Skjalg Raaen også. — Foto: Vegard Lien Bønøgård