Fra TikTok-suksess til kunstutstilling
Jonathan Bye er klar for ny utstilling i hjembyen etter nesten 5 millioner visninger på TikTok.
Du har kanskje fått med deg TikTok-videoen hvor Jonathan Bye tegnet en mann mens han satt på flyplassen? Den nærmer seg nesten 5 millioner visninger. Nå er Kongsvinger-kunstneren klar for en ny utstilling i hjembyen når Kongsvinger Kunstforening inviterer til hans utstilling “På Utsiden av Ingensteds” i Aamodtgården.
24 åringen har malt, tegnet og laget ting så lenge han kan huske.
– Men jeg tok aldri helt sjansen på å satse før nå. Jeg tenkte vel egentlig at jeg ikke kunne satse på kunsten som et yrke, forteller han.
Derfor valgte han å studere et år på økonomi og administrasjon ved NTNU i Trondheim.
– Men da fant jeg ut at jeg må nesten bare lage kunst. Gjøre min egen ting, rett og slett. Jeg klarte ikke å bare gå i den retningen. Jeg måtte ta noen sjanser, prøve, og se om jeg kunne få det til.

Nå bor og arbeider han i Oslo, og har fullført to år ved kunstskolen Strykejernet.
– Det var veldig fint å komme seg til Oslo, og møte masse andre folk som har like mål og ideer. Og så er det utrolig gøy å ha hatt masse lærere som er etablerte kunstnere, og se hvordan folk holder på. Så det sosiale har nesten vært det som har gitt meg mest.
Frihet
Han tror at man som kunstner i Norge i dag, lærer mye på egen hånd.
– Det er litt opp til deg hva du lager. Det er ikke en tegneskole hvor du lærer å tegne perfekt anatomi og så blir du en portrettkunstner. Du er veldig fri. Nå har jeg prøvd meg som kunstner i to år, og fått kjenne på kroppen hvordan det er. Leve det litt. Og det har vært veldig fint.
Nå er han kunstner på fulltid, og på kalenderen for 2025 står planen om å leie et studio.
Tidligere har Bye hatt fokus på ansikt og øyne når han har malt bilder til utstilling. Nå viser lerretet noe annet.
– De bildene jeg skal stille ut nå, er noe helt annet. Jeg har holdt på mye med fjes og portretter, og jeg tror nesten det er det jeg har mest talent for også, kanskje. Jeg kan tegne folk veldig godt.

Men det er også nettopp derfor han har forsøkt å ikke gjøre det for mye, og utforske andre ting.
– Men jeg tror absolutt jeg skal tilbake til det en gang. Jeg må lage noe skikkelig oljemaleri-portretter. Det er veldig gøy. Det er jo det jeg liker å se når jeg drar på museer. Enten fantastiske landskap, eller skikkelig gode portretter. Akkurat nå er jeg litt mer på dette med landskap, og jeg har veldig mye himmel, skyer og nattehimmel.
Inspirasjonen
Nå er fokuset på det som er litt mer abstrakt, og Bye forteller at han kan bli inspirert av alt mulig.
– Når jeg ser på film, leser eller bare ser noe. Jeg kan sitte å se på telefonen og få opp ett eller annet, og så tenker jeg, oi! Og så får jeg en idé, setter to ting sammen. Da lager jeg ofte en skisse, eller skriver ned ideen jeg nettopp fikk.
Men den største delen av det han gjør, er å sette seg ned i studioet for å starte å jobbe.
– Det er ikke alltid man er inspirert når man starter. Men da kan jeg dra opp disse tingene som jeg har samlet på. Ofte så kommer inspirasjonen i prosessen.
Og han har mange mennesker som han synes er veldig inspirerende.
– Bare det å få være med på kurs på Strykejernet, eller med læreren der og da. Eigil Forberg, som er veldig flink til å male, hadde kurs med oss. Han inspirerte meg veldig mye.
Monet og Manet
Noen av de andre kunstnerne som har inspirert Bye i det siste er Martin Schreiner og Mari Østby Kjøll.
– Og så er jeg glad i å lese bøker om kunstnere, jeg synes det er veldig gøy å høre historiene til andre kunstnere, forteller han.
Vincent van Gogh, Claude Monet, Édouard Manet og Salvador Dalí står høyt på lista over inspirasjonen til noen av maleriene Bye har laget.
– Og bare i Oslo er det veldig mange som gjør veldig mye gøy. Bare det å se andre jobbe er inspirerende.
– Nå har TikTok videoen fra flyplassen cirka 5 millioner visninger. Hva tenker du om det?
– Det var utrolig kult og overraskende, og det hadde jeg ikke forventet! Dette var mens jeg gikk på NTNU i Trondheim, da jeg begynte å snuse litt på å gjøre noe kreativt. Men så trengte jeg noen bevis på at jeg kunne få det til.
Kongsvinger-kunstneren hadde allerede et solid antall visninger på tidligere TikTok-videoer, men videosnutten av mannen han tegnet på flyplassen tok helt av.
– Den eksploderte helt. Og det var jo det som kanskje inspirerte meg litt til å ta sjansen. Men det var også en øyeåpner for at jeg vil ikke bare være en influenser på TikTok. Jeg vil være kunstner, ikke influenser.
På Utsiden av Ingensteds
Han kommer fortsatt til å dele sider av sin kunstneriske verden på sosiale medier, men da skal det være for å dokumentere noe han allerede har laget.
– Jeg gleder meg masse til å ha utstilling i Kongsvinger igjen. Det har vært en drøm å ha utstilling på Kongsvinger Kunstforening etter jeg var ferdig på skolen. Og nå fikk jeg muligheten, avslutter han.
I utstillingen “På Utsiden av Ingensteds” presenterer Bye arbeider fra tiden ved Strykejernet, bestående av oljemalerier, tegninger og skulpturer. I utstillingen ønsker han å skape sterke kontraster i uttrykksform og tematikk, og utforske opplevelser rundt utenforskap og ensomhet, i kontrast med aksept og håp.
Utstillingen kan besøkes i Aamodtgården alle dager i perioden fra 28. juni, til og med 6. juli.




