Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Håvards hektiske uke

Konserter, bokbad og KIL-kamp: – Det er bare å ta ett minutt av gangen, sier Håvard Gimse.

Når Mitt Kongsvinger snakker med Håvard Gimse tirsdag ettermiddag, er han i farta og på vei til øving med Arve Tellefsen i Oslo.

– Jeg har egentlig veldig mange konserter om dagen, men så har jeg skadet en finger. Så nå har jeg drevet med å justere hvilke stykker jeg kan spille, forteller pianisten, som står bak Pianoforte sammen med Berit Billingsø.

Først er det duket for et ekte mestermøte når trioen Tellefsen, Knut Buen og Gimse inntar Festsalen på Grefsen i Oslo onsdag kveld. De tre tar turen til Kongsvinger 8. november, der de gjester Herdahlhjørnet i regi av Pianoforte, og hvor begge konsertene er i ferd med å bli utsolgt.

Tilbake igjen

Men tilbake til denne ukens hektiske program.

Fredag 31. oktober kommer stjernefiolinisten Charlie Siem tilbake til Kongsvinger. Sammen med Gimse har han flere ganger fylt Vinger kirke til randen, og trollbundet publikum.

– Det blir litt hektisk denne fredagen, for Charlie kommer med fly fra Frankrike den ettermiddagen. Han lander egentlig ikke så veldig lenge før konserten som begynner klokka 19. Men jeg henter han på Gardermoen, og så får vi skynde oss videre til Kongsvinger, forteller Gimse lattermildt.

Saken fortsetter etter annonsen
Charlie Siem og Håvard Gimse, her fra konserten i Vinger kirke september 2023.
Charlie Siem og Håvard Gimse, her fra konserten i Vinger kirke september 2023. — Foto: Marie J. Mørch

Denne gangen er det Arsenalet på Kongsvinger festning som er konsertarena, og Pianoforte er stolt arrangør i samarbeid med Kongsvinger festning.

Arsenalet skal ha plass til litt i overkant av hundre gjester, og det er fremdeles noen få billetter igjen.

KIL – LSK

Som mange vet er Gimse ivrig KIL-supporter, og for å gjøre helgen hans ennå mer hektisk, spiller KIL årets siste og uhyre viktige hjemmekamp for opprykk mot Lillestrøm klokka 16 kommende lørdag.

– Altså, det der er jo en smertefull greie, for jeg er jo både arrangør og kontaktperson bak Åge Aleksandersen og Levi Henriksens bokbad. Jeg skal kanskje til og med kjøre Åge fra Oslo og til Kongsvinger, samt at jeg skal spille en ny konsert med Charlie på Hvitsten i Vestby klokka 19 den lørdagskvelden. Og så er den fotballkampen midt oppe i det hele. Jeg håper å få sett kanskje en halv omgang av kampen, og så må jeg reise etter det.

Åge og Levi

Kongsvinger er et av to steder som får oppleve bokbad med Åge Aleksandersen og Levi Henriksen i forbindelse med utgivelsen av boka Lørdagsbarn – Historien om sangene.

Saken fortsetter etter annonsen

Drøyt 200 har kjøpt billetter for å se Aleksandersen og Henriksen bokbades av Otto Ulseth førstkommende lørdag kveld. Aleksandersen har også med gitaren. Bokbadet gjennomføres i festsalen på Vinger hotell, som var første sted Levi Henriksen så Åge Aleksandersen for 45 år siden.

Arrangementet er utsolgt, og er et samarbeid mellom foreningen Pianoforte og forlaget Gyldendal.

– Det er en drømmehelg for Pianoforte, og det er stort for oss å få to stjerner hit to dager på rad. Det er helt fantastisk for oss. Det blir veldig mye jobb, men vi synes det er gøy og det er bare å ta ett minutt av gangen, avslutter Gimse, som på tidspunktet Aleksandersen og Henriksen bokbades befinner seg på Hvitsten i Vestby sammen med Charlie Siem for helgens andre konsert.