Mitt Kongsvinger
12 minutter lesetid

Her swinger det på samfunnshuset

Obs! Artikkelen er mer enn ett år gammel.

Ikke et sete var ledig da bygdekoret laget sin egen vri på den udødelige Bobbysocks-klassikeren.

I år er det 40 år siden «La det Swinge» gikk til topps i Göteborg under Eurovision. Torsdag kveld fikk Anita Skoglund og Else-Mari Nilsen æren av å synge låta da Austmarka bygdekor arrangerte sin egen gratis Grand Prix-kveld på samfunnshuset.

– Ja, vi må jo lage vårt eget, og da har vi lagt en egen Austmarka vri på det, sier Nilsen.

Det var forrige helg på nasjonaldagen at årets utgave av Eurovision ble arrangert. Der gikk Østerrike av med seieren. Begge sangerne så på årets store musikkonkurranse, men de mener at Eurovision er ikke helt det samme som det en gang var.

– Vi syns nå det i hvert fall. Man må jo ha noe som er ordentlig sanger. Nå er det nesten bare show og ikke musikk. Det er derfor vi har plukket ut disse sangene her. Det er sanger som man har et forhold til, sier Skoglund.

Dommerne for kvelden Kjell Kaspersson og Tommy Tomteberget var kanskje ikke de mest upartiske man har sett i Grand-prix sammenheng.
Dommerne for kvelden Kjell Kaspersson og Tommy Tomteberget var kanskje ikke de mest upartiske man har sett i Grand-prix sammenheng. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

På Austmarka så var det ikke så mye gjensyn med nye sanger som sto på spillelista. Her var det kun svenske og norske bidrag hvor den nyeste sangen var Alexander Rybaks «Fairytale» som vant Eurovision i 2009.

Fylte huset

De to sangerne var åpenbart ikke alene om å syntes at det var bedre før. Interessen for showet var det nemlig ikke å si noe på. Samfunnshuset på Austmarka var godt fylt opp med folk.

– Den var over all forventning. Det går vel ikke å få stort flere inn her i samfunnshuset. I hvert fall ikke om skal se scena, sier Skoglund.

Responsen var det heller ikke noe å si på.

– Vi har bare fått positive tilbakemeldinger og ingen kasta noen tomater, forteller Else-Mari Nilsen til.

Du skulle lete lenge for å finne en ledig stol i samfunnshuset torsdag.
Du skulle lete lenge for å finne en ledig stol i samfunnshuset torsdag. — Foto: Vegard Lien Bønøgård

Ryktene om mimringen til det «gode gamle» Grand-prix hadde dermed spredd seg utenfor Austmarkas grenser.

– Det er veldig mange som ikke er fra bygda som har tatt turen hit. Både fra Kongsvinger, Eidskog og flere har tatt turen fra Sverige også, sier Skoglund.

Saken fortsetter etter annonsen

«Dronningen av Temu»

For å kunne ha et ordentlig Grand-prix show så kreves det ikke bare gjenkjennbare låter, men for at det skal virkelig leve opp til Eurovision, så er det også viktig med kostymer og rekvesitter.

– Hun er dronningen av Temu, sier Else-Mari Nilsen om sin sangpartner for kvelden siste nummer.

– Du skulle sett det kaoset fra da vi begynte, legger Skoglund til.

Rekvesittene ble også satt gått pris på av publikummet i salen, og det kom flere latterkuler fra salen, både før under og etter sangene. Å kle seg ut gjør også noe med de som står på scenen, forteller Skoglund.

– Jeg elsker kostymer og parykker. De aller fleste går inn i en annen rolle eller boble når de får på seg en parykk, eller et kostyme, sier Skoglund.

– For å vinne Grand-prix så må en ofte by på seg selv, og da må vi gjøre det her vi også, legger Nilsen til.

– Kan gå en kule varmt

Grand-Prix showet var en del av Austmarka Bygdekor sitt vårshow som de har, og hvert år har de ulike temaer. Å ha et Grand-prix tema var egentlig bestemt for to år siden, men så ble det ikke noe av i fjor så de hadde fått jobbet en liten stund for å få det til.

– Det har bygd seg på en liten spire fra begynnelsen også har det bare kommet mer ettersom vi har øvd. Det er litt annet repertoar enn det vi har vanligvis. Vi har øvd alt vi kan og jeg tror noen er litt slitne og glad for at det er over nå, sier Skoglund.

Selv om de er litt slitne har Austmarka bygdekor en travel periode foran seg. De to vi snakker med er ikke i tvil om at de koser seg med å være med i koret.

– Det er et kor det er artig å være med i. Det går ikke en eneste øving uten at det blir en latterkrampe. Det er masse latter og god stemning. Det kan gå en kule varmt som alle andre steder, men vi er venner igjen etterpå, sier Nilsen.

Saken fortsetter etter annonsen

Torsdagskvelden er også et tegn på at de har et bredt spekter av låter.

– Vi er et bygdekor og ikke et kirkekor så vi kan synge alt mulig. Vi er mer på det meste, og synger alt fra barnedåp til konfirmasjon, begravelse og bryllup. Vi stiller opp fra A-til-Å, og er ikke redde for å prøve noe annet, sier Nilsen.

– Blir det mer Grand-Prix fra Austmarka Bygdekor?

– Time vill shåw, er svaret vi får.

Mitt Kongsvingers utsendte var ikke i live da noen av sangene utenom nevnte Rybaks låt ble sunget i Eurovision. Av den grunn kommer det ikke noen terningkast på hvor godt låtene ble gjenskapt på scenen, men her får du en bildeserie fra kvelden:

Voi Voi var det første bidraget til Eurovision i 1960, og det var også det som fikk æren av å starte kvelden.
Voi Voi var det første bidraget til Eurovision i 1960, og det var også det som fikk æren av å starte kvelden. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
Finn Kalviks Aldri i livet var Norges bidrag i 1981 i Eurovision.
Finn Kalviks Aldri i livet var Norges bidrag i 1981 i Eurovision. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
ABBA sin låt Waterloo fra 1974 er kanskje tidenes Grand Prix-låt og fikk selvfølgelig en plass i torsdagens kavalkade.
ABBA sin låt Waterloo fra 1974 er kanskje tidenes Grand Prix-låt og fikk selvfølgelig en plass i torsdagens kavalkade. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
Samiid Ædnan fikk også sin plass i kavalkaden.
Samiid Ædnan fikk også sin plass i kavalkaden. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
Ikke vanskelig å skjønne hvilken låt dette var til.
Ikke vanskelig å skjønne hvilken låt dette var til. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
Det var selvfølgelig vinneren Diggil-oo Diggi-ley. Og det var heller ikke noe å si på dansetrinnene da den ble fremført.
Det var selvfølgelig vinneren Diggil-oo Diggi-ley. Og det var heller ikke noe å si på dansetrinnene da den ble fremført. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
For vår jord var Norges bidrag i 1988.
For vår jord var Norges bidrag i 1988. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
Kostymene var det heller ikke noe å si på da Dag efter dag ble fremført på scenen.
Kostymene var det heller ikke noe å si på da Dag efter dag ble fremført på scenen. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
Jahn Teigens Mil etter mil fikk som kjent null poeng da den ble sendt som Norges bidrag. På Austmarka fikk den vesentlig flere poeng.
Jahn Teigens Mil etter mil fikk som kjent null poeng da den ble sendt som Norges bidrag. På Austmarka fikk den vesentlig flere poeng. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
Vifta måtte ut da Fångad av en Stormvind skulle fremføres på scenen.
Vifta måtte ut da Fångad av en Stormvind skulle fremføres på scenen. — Foto: Vegard Lien Bønøgård
Fairytale av Alexander Rybak var kveldens nyeste nummer.
Fairytale av Alexander Rybak var kveldens nyeste nummer. — Foto: Vegard Lien Bønøgård