– Jeg syns det er et fantastisk prosjekt
Den eneste fridagen Igor Rybak hadde har han nå byttet ut for å undervise barn på Kongsvinger.
Håvard Gimse ringte Igor Rybak allerede for nesten to år siden og fortalte at han var med på å starte opp musikkskole på Kongsvinger. Nå har Rybak så vidt startet å undervise barn på Kongsvinger i et pilotprosjekt som varer frem til sommeren. For barn er det helt gratis.
– Det var veldig hyggelig å bli spurt, sier Rybak.
Han har lang fartstid som musikk og fiolinlærer, og har også jobbet med folk i alle aldre. Igor som er far til grand-prix vinner Alexander, kom til Norge i 1990 og har siden den gang hatt flere elever som har blitt kjente musikere i ettertid.
– Vanligvis underviser jeg individuelt, men her må jeg undervise til gruppe. Det er litt synd, men jeg har ikke tid til annet. Samtidig er det spennende å prøve å jobbe på en litt annen måte, så vi får se hvordan det kommer til å gå.
Vakkert og krevenede
Fiolin er ikke et instrument som bare er å plukke opp og begynne å spille. Klang og lyd avhenger av hvordan man holder bue, og hvordan man holder strenger. Derfor må Rybak få inn det helt grunnleggende først.
– Det er det vakreste instrumentet, men det er et veldig krevende instrument. Det krever tålmodighet og regelmessig øving.
En del av håpet og målet til Pianoforte er å kunne få til et nytt orkester i Kongsvinger. Rybak håper at det blir gjennomført.
– Jeg syns det er et helt fantastisk prosjekt. Å få interessen og prøve å få til å ha orkestre, som ikke bare i de store byene, men også steder som Kongsvinger er veldig veldig fint, sier Rybak.
– Det er et kjempeskup
Håvard Gimse er veldig fornøyd med å få med seg Rybak på prosjektet.
– Det er et kjempeskup for Kongsvinger. Han er kjent over hele landet for akkurat det han holder på med nå. Det å fenge og få mindre barn til å holde på med dette her. Det er et instrument som krever jobb og konsentrasjon for å få til.
Gimse håper at Rybak orker å være med så lenge som mulig, for han har en full timeplan ellers i uka.
– Han har en fridag i uka, og den bruker han her. I hverdagene jobber han på store institusjoner i Oslo, og i helgene har han undervisning og konserter.
Interessen og pågangen for å lære av den kjente pedagogen har også vært stor, forteller Gimse.
– Det er mange som har meldt seg på, og mange flere enn vi hadde trodd, noe som vi syns er veldig stas.




