Mitt Kongsvinger
4 minutter lesetid

Kor går sammen om julekonsert

Vestmarka sangkor og Kongsvinger blanda kor skal lage julestemning i Vinger kirke.

– Dette blir første gang at vi holder konsert sammen. Vi har vært med og sunget julen inn og ut av Vinger kirke flere ganger og hørt hverandre der og fikk lyst til å gjøre noe sammen, sier Solveig Hem Sørli, dirigent i Vestmarka sangkor.

Trym Ramlo Ystad, dirigent i Kongsvinger blanda kor og Solveig Hem Sørli, dirgent i Vestmarka sangkor.
Trym Ramlo Ystad, dirigent i Kongsvinger blanda kor og Solveig Hem Sørli, dirgent i Vestmarka sangkor. — Foto: Kai Roger Lindberget

Ideen om en felles julekonsert oppstod for to år siden da hun snakket med Trym Ramlo Ystad, dirigent i Kongsvinger blanda kor.

– En julekonsert sammen hadde vært helt supert tenkte vi da. Vi prøvde å få det til i fjor, men så klaffet det ikke helt, sier hun.

Kongsvinger blanda kor består av cirka 40 sangere, mens Vestmarka sangkor består av cirka 20.

– Det blir et stort kor til sammen, så det gleder jeg meg veldig til. Vi gjør noe felles og hver for oss, forteller dirigenten for Vestmarka sangkor.

Hittil har korene øvd separat, men det er lagt inn en felles øvelse i forkant av konserten. Med på konserten onsdag er også solist Marianne Bye Granheim og pianist og organist Berit Billingsø.

Saken fortsetter etter annonsen

– Det blir veldig spennende å ha med oss de to, sier Hem Sørli og fortsetter:

Berit Billingsø på piano og solist Marianne Bye Granheim skal også medvirke i onsdagens konsert.
Berit Billingsø på piano og solist Marianne Bye Granheim skal også medvirke i onsdagens konsert. — Arkivfoto: Kai Roger Lindberget

– Det blir en variert og fin konsert med både solistnummer av Marianne Bye Granheim og Berit Billingsø. Også blir det kor i forskjellige konstellasjoner, noe sammen og noe hver for oss. Det blir også mye forskjellige typer musikk, så dette blir spennende.

Vestmarka sangkor er kjent for å synge mye Børli og dirigent Solveig Hem Sørli har også tonesatt og arrangert flere av Børlis tekster for kor.

– Vi må jo ha med oss «Mors julekveld». Den synger vi hvert år. Og siden jeg skrev sangen i 2013 så har den vært med oss hver jul, sier Hem Sørli og fortsetter:

– Og nå ville også Kongsvinger blanda kor være med å synge den, og det syns jeg er skikkelig hyggelig.

Saken fortsetter etter annonsen

Konserten med Vestmarka sangkor, Kongsvinger blanda kor, solist Marianne Bye Granheim og pianist Berit Billingsø er i Vinger kirke onsdag 17. desember klokka 19.30.

– Vestmarka sangkor besøker Vinger kirke, betyr det at Kongsvinger blanda kor også kommer til Vestmarka kirke for julekonsert?

— Jeg skulle gjerne ha sagt ja til det, men det blir ikke sånn i år. Men vi håper at det skal bli en tradisjon, eller at vi gjør det neste år. Årets konsert er en prøve, men jeg har stor tro på at vi skal gjøre noe sammen neste år også. Og jeg har stor tro på at dette blir veldig fint, avslutter Solveig Hem Sørli, dirigent i Vestmarka sangkor.