Synger og spiller julen inn i Vinger kirke
For mange blir det ikke jul uten den årlige førjulskonserten med Kongsvinger blanda kor, Glåmdal kammerkor og Glommasvingen Janitsjar.
– Dette er en årelang tradisjon vi har hatt i Vinger kirke. Vi har fast samarbeid med Glommasvingen Janitsjar, Kongsvinger blanda kor og Glåmdal kammerkor som alltid er med, sier Berit Billingsø, kantor i Vinger.
Førjulskonserten med to lokale kor og et korps har for mange blitt en fast førjulstradisjon. Og for mange er det sånn at det ikke blir jul før jula er sunget inn i Vinger kirke, forteller Billingsø.

– Det er også en fin ting at det er en stor konsert med mange aktører og at det er fri inngang. Så dette har egentlig vært populært i mange år, fortsetter Billingsø.
Tradisjonen tro, så pleier det hvert eneste år å være en sangsolist som gjester konserten. I år er det en lokal sanger som har høstet stor popularitet etter sitt gjennombrudd i tv-programmet The Voice.

– Det er veldig stas at Emma Birgitte Ovlien har sagt ja til å bli med på denne konserten. Hun og gitaristen Per Andreas Brinck Strøm skal bidra med tre låter. Det blir en blanding av julesanger og en av hennes egne, som vi får høre.
Julemusikk vil være det som står på konsertens repertoar, denne kvelden.
– Det vil være en fin variasjon mellom rene korpsarrangement og allsanger som publikum kan være med og synge, blant annet «Deilig er jorden» og andre fine julesanger, som både korps og orgel vil være med å spille på, forteller kantoren.
Korene vil ha hver sine seksjoner i konserten, men det vil også være fellesnummer hvor alle medvirker. En tradisjon er at korene sammen synger Halleluja-koret fra Messias.
Sogneprest Yrjan Mirzai Sunde vil også holde andakt i løpet av konserten, som Berit Billingsø, sier vil vare en times tid.
«Vi synger og spiller julen inn»-konserten i Vinger kirke er gratis og begynner klokka 18.00 søndag 7.desember.



