Mitt Kongsvinger
7 minutter lesetid

Burger, hummer eller biff? Her får du sommerens grilltips

Bli inspirert og klar for grillsesongen med Nicolay Paulsen og Stian Bergerud fra Peders kjøtt & fisk!

Côte de Boeuf, grillribbe, hummer og kveite, burgere, koteletter og langtidsstekt svinenakke. Mulighetene for hva du kan legge på grillen i sommer er nærmest uendelige.

– Denne langtidsstekte svinenakken er fin å skjære opp i skiver og legge på grillen, forteller Nicolay Paulsen og Stian Bergerud hos Peders kjøtt & fisk.

På takterrassen til 5. etage i Haugekvartalet har vi fyrt opp grillen, hvor Paulsen og Bergerud skal diske opp med lekker og smakfull grillmat og tilbehør, for å gi både erfarne og uerfarne grill-sjefer inspirasjon og tips.

– Svinenakke får du kjøpt fersk hos oss, slik at du kan langtidssteke den selv. Da må du krydre dagen før og forsteke i ovnen som vi har gjort. Men vi selger den også ferdig stekt og i skiver. Tre-fire minutter rett på grillen, så kan du spise, i stedet for at du må gjøre langtidsstekinga hjemme.

Langtidsstekt svinenakke blir saftig og mør etter bare tre-fire minutter på grillen.
Langtidsstekt svinenakke blir saftig og mør etter bare tre-fire minutter på grillen. — Foto: Marie J. Mørch

Côte de Boeuf er en entrecôte med bein, som gir ekstra mye smak til kjøttet.

– Vanligvis så tas beinet bort før entrecôten selges, men vi har muligheten til å skjære opp stykkene med bein, så da gjør vi det. Det er fordi kjøttet smaker bedre når du tilbereder kjøttet med beina på. Alt du steiker med bein gir mer smak fordi du får med mer av fettet, forklarer de.

Enkelt og smakfullt tilbehør

Med en verden full av muligheter for hva du kan legge på grillen, er det også lettvint med tilbehør som passer til flere typer kjøtt.

– Hos oss kan du få kjøpt et utvalg av diverse salater, for eksempel brokkolisalat, coleslaw og gresk salat. Men alt av grønnsaker kan jo grilles. Gulrot er veldig godt på grillen.

Saken fortsetter etter annonsen

Gulrot kan skjæres i skiver på cirka en halv centimeter tykkelse, og krydres med litt salt og pepper før de legges på grillen.

– Blomkål, eller en halv avocado gjør seg også godt på grillen. Og ikke trenger den lang tid heller, men bare for å få litt grillsmak på den.

Det er bare fantasien som setter grenser for hva du kan grille. Vannmelon, ananas, sopp, løk og alt annet du kan tilberede i steikepanna kan med andre ord grilles, så lenge man kutter litt grovere biter.

– Og ikke skjær av enden på løken, men del den i fire. Da sitter den sammen i rota og går ikke fra hverandre.

Peders kjøtt & fisk selger også krydder, marinader og kryddersmør, og hjelper gjerne til med å anbefale hva som egner seg best til kundene som kommer innom butikken.

– Til og med grillkull og pellets til røyking kan du få kjøpt hos oss, og GRÆB selger brioche-burgerbrød som er tilpasset våre burgere størrelsesmessig. Pølsebrød selger de også.

Klargjøring av grillen og hviletid på kjøttet

Avhengig av hva du skal grille, er det noen grunnregler for et godt resultat.

Saken fortsetter etter annonsen

– Skal du bare grille en maiskolbe, så trenger du ikke forvarme grillen superlenge. Det viktigste er at du har rengjort grillen og brenner den ren før du begynner. Da unngår du å få med gamle matrester.

I tillegg er det viktig å huske å la kjøttet hvile både før og etter steking.

– Alt kjøtt skal hvile i minimum ti minutter og opptil en halvtime etter steking, særlig på større stykker. Da roer kjøttsafta seg, slik at du får et så saftig kjøttstykke som mulig.

Merknad: Erik Veiby og Roy Holth eier hver seg 25 prosent av Peders Kjøtt & Fisk. Veiby og Holth sitter i styret og eier aksjer i Nye Medier Invest AS, som er utgiver av Mitt Kongsvinger. Mitt Kongsvingers redaksjonelle vurderinger gjøres uavhengig av dette.

Bli inspirert av flere bilder fra grillingen:

Foto: Marie J. Mørch
Foto: Marie J. Mørch
Hummer og kveite.
Hummer og kveite. — Foto: Marie J. Mørch
Stian Bergerud.
Stian Bergerud. — Foto: Marie J. Mørch